Záleží na oboru v jakém se pohybuješ nebo do jaké firmy bys chtěla. Jsou obory, kde stačí bohatě jeden i třeba na nízké úrovni, nebo taky žádný. V mém oboru to je třeba fakt jedno. Po pár letech na vysoké, kde jsme jazyk měli jeden semestr, bych se teď na aj i nj ze střední horko těžko rozpomínala (a to jsem uměla celkem dobře).
Vždycky jsem myslela, že lidi z vš ekonomických směrů umí jazyky dobře, ale co tak koukám u známých tak ani moc ne. Kamarádky co prošly úspěšně pohovory na různé pozice (asistentka, recepční, administrativa, manažerské pozice ad.) jazyky stejně nevyužily (pokud se nejednalo o zahraniční firmu) a mnohdy je ani nijak nezkoušeli jestli opravdu umí úrověň, kterou tvrdí. Prý se na pohovorech třeba i divili co znamená C1, že tato značení neznají.
Cituji Majulis: A co to znamená perfektní úroveň?
Tím jsem myslela jako rodilý mluvčí, znát všechny různý slovní spojení a obraty, znát i odborné výrazy v různých oblastech...
Jo to věřím, že i rodilí mluvčí mají občas problémy, máme kamaráda Skota a ten třeba dělal chybu ve výslovnosti slova DEBT, kde se B nevyslovuje, ani o tom chudák nevěděl ... stane se no, i v češtině člověk najde hodně rodilých mluvčích co mají malou slovní zásobu, nebo dělají banální chyby v gramatice, pravopisu,...
Já myslím že i tu ruštinu bys využila, ale chápu to no...já třeba žiju v Mexiku a tady je ruština dost žádaná, asi víc jak v Česku. Ale kolikrát bývají požadavky AJ a k tomu libovolný další jazyk, prostě čím víc, tím líp, ač nepožadujou žádnej konkrétní.
hm, tak si teda holky díky této diskuzi přijdu jako naprostý loser
nevím jak je to možné, ale já teda ze střední školy ani základky moc angličtiny ani němčiny nechytla,asi jste měli lepší školy či co.
nyní jedu do zahraničí se naučit aspon angličtinu dobře komunikativně. a musím se přiznat, že co jsem se koukala do administrativy na práci tak sem našla že jeden jazyk stačí, tak nevím no.
protože kde se má člověk naučit skvěle jazyk než vycestovat? jak jinak? jenže všechno něco stojí.
nevím jak to, ale co jsem pracovala nikde jsem jazyk nepotřebovaa a kolikrát když se vyskytla možnost mluvit, nebo nutnost tak sem uměla víc jak ostatní s tou chabou znalostí a že jsem tedy nedělala uklízečku..
Cituji jersey: nevím jak je to možné, ale já teda ze střední školy ani základky moc angličtiny ani němčiny nechytla,asi jste měli lepší školy či co.
Ja tiež pozerám, akí su tu všetci jazykovedci... V škole ma ledva naučili angličtinu, a aj tú keď nepoužívam, tak zabúdam slovíčka. Na strednej som sa ešte učila francúzštinu. Ale nehnevajte sa, 3 hodiny do týždňa sú málo na naučenie jazyka. Navyše, učili sme sa podľa kníh, takže nejaké praktické rozprávanie nehrozí. A keďže som francúzštinu 2 roky nevidela, neviem z nej už vôbec nič. A to ani nehovorím o tom, že väčšina mojich spolužiakov mala z oboch jazykov ledva štvorku (chodila som na obchodnú akadémiu). Na výške som 2 roky mala anglčtinu, ale spôsob "výučby" bol otrasný. Ešte by sme mali mať druhý jazyk, ale predpokladám, že nám to nič nedá
K téme. Keď prebehnem ponuky práce, tak veľmi často vyžadujú angličtinu+nemčinu. Či je to skutočne potrebné, to neviem posúdiť...
Záleží na tom, kam tvá otázka míří. Chceš práci v určitém oboru, lepší plat nebo jen širší možnosti výběru? Pokud už se nějaký jazyk vyplatí, tak je to určitě němčina. Nevím co chceš dělat s angličtinou, ale C1 je v 99% společnostech dostačující nebo i nadstandard, nemusíš ji tak intenzivně zdokonalovat a spíš se soustřeď na němčinu.
Cituji cokoladovasusenka: Tak jeden cizí jazyk, a ještě k tomu ne na uplně perfektní úrovni umí dneska skoro každej, takže bych do toho rozhodně šla.
Skoro "každej" znamená exaktně minimum lidí? Znám jen pár lidí s "kvalitní" C1 a to jen pro to, že ty jazyky studovali. Programátoři, technici, přírodovědci, medici jazyky tolik neoplývají. Co se týče znalostí, je zakladatelka pořád na špici "potravní pyramidy", záleží na té přidané hodnotě, o které se tady zmiňovala bakalářka. Je to jen na ní zda svou C1 převede do praxe/slušné výplaty anebo to bude "dřina za pár korun", kdy ji na trhu práce převálcuje i ten kdo má B2+B1.
Lepší jeden (a nejlépe jiný než angličtinu) a pořádně než dalších pět trošku. Taky jsem se učila 6 let francouzsky, ale u pohovoru bych se tím nepochlubila, nesvedla bych napsat dopis ani někam zavolat, tudíž je ten jazyk spíše pro moji (ne)potřebu.
Budu si taky hledat práci v Plzni. Tady je němčina nezbytná, pokud chceš pracovat v obchodu nebo administrativě. Koukala jsem na inzeráty, v 8/10 požadují NJ. Bude to pro tebe velká konkurenční výhoda oproti ostatním uchazečům, navíc můžeš odpovídat na daleko více inzerátů. Já mám celkem dobrou AJ, komunikativní NJ a loni jsem začala ŠJ. Ovšem španělština teď půjde stranou, uvědomila jsem si, že to bude spíš můj koníček, než že bych ji tady využila. Přednost dostává NJ, na které chci do pohovorů ještě máknout.
Reaguji na Lotta:
To máš fajn, že už něco z němčiny umíš. Já jsem začala před dvěma měsíci a docela s tím bojuji. Proto jsem taky přemýšlela, jestli to tedy vzdát, ale všechny jste mě přesvědčily. Jenže mám pocit, že než budu schopná odepsat na nějaký inzerát, kde chtějí němčinu, tak budu asi už stará
Dneska si myslím, že je důležité umět anglicky, ale pokud tě jazyky baví, tak je fajn umět i více. Já se odmalička učím anglicky (mám C2), 9 let francouzsky (DELF B2), na gymplu jsem měla 2 roky řečtinu (ta mě moc nebavila) a 7 let španělštinu. Teď plánuji začít s norštinou, kde už základy umím a ještě bych chtěla ruštinu (taťkova rodina je z Ruska). Počítám s tím, že některé jazyky v životě příliš nevyužiji (jen při cestování), ale baví mě a i v CV to vypadá dobře
Souhlasím, že je angličtina v dnešní době nutná. Ale lidí, kteří by jí opravdu zvládali na perfektní úrovni podle mě zase tolik není. Přijde mi, že se každý ohání, že anglicky umí - ale když promluví tak se to nedá poslouchat. Mít perfektní angličtinu je výhoda, umět dobře další jazyk nebo dokonce jazyky ještě větší. Myslím, že je ale zbytečné "umět" napůl spoustu jazyků, které pak v podstatě ani nevyužiješ...
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.