arrow
profile_image
ŽofkaŽofie
od 13. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Dobrý večer,

chtěla bych se tu s vámi podělit o problém jaterního zkratu u psů. Náš malý bišonek Žofie ho má a museli jsme s ní prodělat náročnou operaci, ze které se teď úspěšně zotavuje.

Info o jaterním zkratu je na českém internetu témeř nemožné nalézt a tak čerpám z anglických stránek a z vlastní zkušenosti.

Poté, co jsme si malou Žofii přivezli domů od chovatelky byla absolutně normalním, zdravě vypadajícím štěnátkem. Po pár týdnech začala čsto po jídle zvracet, většinou až několik hodin po krmení. Některé večery a v průběhu noci často chodila, nevydržela spát a po dobu několika hodin chodila neustále podél zdí či nábytku v bytě. pak to vždy přešlo a zase byla v pořádku. pak se nám stala zvláštní příhoda po procházce, kdy se začala klepat, začala zase chodit podél zdí, tentokrát se téměř dotýkala čumáčkem zdí, špatně reagovala, jako by nevěděla odkud přichází zvuky, měla neustále pootevřenou tlamičku a stažený ocásek. Běželi jsme s ní k místní veterinářce a ta nám potvrdila, že její neurologické funkce nejsou zcela v pořádku. Poslala nás s ním domů, ať jí sledujeme a kdyby se to mělo zhoršit, ať znovu přijedeme. Po cca 4 hodinách byla Žofie zase v pořádku a tak jsme to dál neřešili.

Rezolutní moment přišel ve chvíli, kdy se do tohoto stavu dostala 2x za víkend. To jsme jí nakonec odvezli na kliniku Aesculap do Pardubic v neděli ve 4 hodiny ráno. Tam nás ochotně přijmuli, Žofii prohlídli, napíchli žílu, přidělali kanylu a posílali nás domů bez ní se slovy, že má nejspíš vodu na mozku. horší neděli jsem snad v životě nezažila. Paní MVDr. Bacílková zmínila, že má ale dobré motorické schopnosti, což u tohoto problému nebývá zvykem a také krevní testy ukazovali nesrovnalosti v jaterních enzymech. Paní doktorka byla naprosto úžasná a pátrala dál v tom, co jiného by to mohlo být. V 10.00 hodin jsme pak po telefonu dostali novou kapku naděje, že by to mohl být právě jaterní zkrat (liver shunt). Diagnoza nepříliš pozitivní, ale cokoliv lepší než voda na mozku.

Nakonec se potvrdilo, že to jaterní zkrat je, bylo potřeba udělat speciální test žlučových šťáv, kvůli kterým jsem museli na kliniku Jaggy do Brna (kde mimochodem byli naprosto úžasní) a po týdnu diety a rehabilitace doma jsme ji vezli na operaci do Brna. Vše se naštěstí zdařilo a Žofie je teď zatím v pořádku, už má i vytažené stehy a je z ní veselý naprosto úžasný štěně. Dodržujeme dále nízko-proteinovou dietu (Dr. Hill's k/d konzervy. Eucanuba - renal diet granule), a především pak pribináček, banán a důležitou laktulózu. Občas zpestříme ještě něčím, ale v žádném případě nesmí maso, takže je z ní spokojený vegetarián.

Tak, a teď k tomu, co je to vlstně jaterní zkrat: jde o genetickou poruchu, terá se projevuje neuzavřenou cévou v krevním oběhu, která vede kolem jater (u malých plemen vede většinou okolo jater, u velkých plemen většinou vnitřní stavbou jater), tím dochází k tomu, že veškerá krev necirkuluje skrz játra, tím pádem se v játrech nefiltruje a zůstávají v ní toxiny, které se pak usazují v šedé kůře mozkové a ovlivňují tak funkce mozku, cukry a proteiny, které ovlivňují funkce ledvin. Také játra většinou zůstávají nevyvinutá (zakrnělá) či poškozená.

Mezi příznaky patří:
- záchvaty (epileptické)
- ztráta chuti k jídlu
- nezájem (letargie) a slabost
- abnormality v chování (chození do kruhu, vrávorání, nereagování, koukání do prostoru, tlačení hlavy proti objektům, návaly vzteklého chování)
- excesivní pití a čsté močení (krystalky či krev v moči - tmavá moč)
- průjem
- zvracení
- slepota (částečná i úplná)
- hluchota (částečná i úplná)

Ne každý pes musí nutně trpět všemi více uvedenými příznaky, u některých psů mohou být příznaky pouze mírné, někdy mohou být i několik let nepovšimnuty.
Většina psů trpící jaterním zkratem je diagnostikována do 6 měsíců, kdy ve většině případů začnout trpět některými z příznaků, jsou však i případy diagnozy u až 10-ti letých psů.

Extrahepatické (vnější) jaterní zkraty jsou poměrně jednoduše operovatelné (zavedení kroužku na cévu, který ji pomalu během cca 3 týdnů uzavře). Intrahepatic (vnitřní) jaterní zkraty jsou hůře operovatelné.

Doufám, že tyto informace někomu pomůžou, možná i zachránit nebo alespoň zkrátit utrpení některého pejska.

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Ono tohle naštěstí není moc běžné onemocnění. A proč nesmí maso?než se vyčistí játra?

arrow
profile_image
ŽofkaŽofie
od 13. 12. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Neprodává v Bazaru

Reaguji na Nunu: Maso nesmí do té doby, než se jí práve uzavře ta céva (to trvá cca 3 týdny) a aby mělo tělo prostor na regenerace jater. Maso obsahuje nejvíce toxinů z běžné potravy, proto jsou jí teď potřebné proteiny nahrazovány z luštěnin a zeleniny. Po kontrole ultrazvukem (zda kroužek cévu uzavřel) pak buď bude muset zůstat na dietě celý život nebo bude moci běžnou kvalitní psí stravu. Naštěstí vypadá moc spokojeně i jako vegetarián

Máš pravdu, že naštěstí to moc běžné onemocnění není, u bišonů není npaříklad uváděno vůbec. Ale bohužel se může přihodit kterémukoliv pejskovi.

arrow
profile_image
Nunu
od 10. 2. 2009
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Tohle není specialita nějaké rasy, to může mít kdokoliv. Nám právě naopak na játra pomohlo, jenom to maso, nesnese kvůli nim nic chemického, takže granule vůbec.
Na regeneraci jater je dobrý Esentiale forte, taky dáváme.

arrow
profile_image
Cindova
od 25. 8. 2010
Poslat SZ
Nemá galerii obrázků

Můj pejsek něčím podobným trpí alel od té doby, co po mnoha odběrech a rentgenech přišli na to o co se jedná, dostala veterinární dietu Royal Canine - Intestinal.
A od té doby je v pohodě, tak dvakrát do roka se "pročišťuje", zvrací, má průjem a je malátná. Ale pak je to zase tak po dvou dnech v pořádku. Už je jí 8 let a je pěkně čiperná

A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.

 
PŘEČTĚTE SI TAKÉ

Toto téma jsem založil/a, mohu ho tedy uzavřít.
Své téma uzavírejte vždy (!) po úspěšném prodeji v Bazaru. Děkujeme!
Příspěvky
| smazat označené