Chci se hlásit na pedagogickou fakultu a zajímá mě jaký obor je nejvíce žádaný a se kterým mám největší šanci po škole zítra práci ve školství. Nejvíc mě láká studium anglického jazyka u kterého si myslím, že by šance mohla být docela velká. Co myslíte?
určitě si vyber jazyky, až Tě učení na škole přestane bavit, budeš se moci uplatnit i jinde zkus třeba angličtinu a ruštinu. Hodně firem se teď orientuje na ruský trh a ruština začíná být opět žádaná. Tvá výhoda by byla, že rusky u nás z mladší generace jen tak někdo neumí. Navíc ruština je celkem jednoduchá jak je to také slovanský jazyk.
Taky bych šla do těch jazyků. Hlavně tu angličtinu. Jinak hlavně nechoď na sociální pedagogiku, protože tam se velmi špatně hledá uplatnění. To samé platí o Učitelství pro druhý stupeň ZŠ, kde jsou dvojkombinace předmětů- výjimkou je ta angličtina, ale s ostatními předměty bys velmi těžko našla uplatnění.
Jazykářů je myslím všeobecně málo, protože hodně často po vystudování dělají např. překladatele či tlumočníka, protože je to lépe placené.
Já uvažuju, že bych šla na obor matika/fyzika nebo učitelství technických oborů ve strojíreství, ale netuším, který z nich má větší a lepší uplatnění. Více mě láká ta matika. Co myslíte?
Ještě by mě zajímalo jestli jít studovat na anglický jazyk pro SŠ nebo ZŠ. Něco jsem slyšela, že je lepší SŠ, že s tím můžu učit i na ZŠ, ale naopak to nejde. Tak nevím no.
Já bych šla spíše na SŠ, pak máš mnohem větší výběr škol, kde můžeš učit. Zkus se podívat na studijní plány a uvidíš jak moc velký je rozdíl v předmětech a co ti více vyhovuje. Pokud chceš nastoupit do bakalářského studia, a pak během něj zjistíš, že bys raději jiný obor, pak není problém v navazujícím studiu studovat něco jiného (myslím, že ani během studia není problém přestoupit). Pokud jdeš rovnou na navazující, musíš si to rozmyslet lépe (tedy můj případ).
Myslím si, že také není špatné mít kombinaci s češtinou - můžeš pak učit cizince. Je to smutný fakt, ale ve státním školství je peněz poskrovnu, takže bych spíš přemýšlela nad uplatněním na jazykovce nebo soukromé hodiny. Akorát mysli na to, že angličtinářů už je docela dost. Případně moje kamarádka, která měla na pajdě němčinu, teď ač není jinak úplná hvězda a trochu jí chybí průbojnost, má poměrně fajn práci jako v mezinárodní firmě právě kvůli výborné němčině, všechno ostatní se naučila za pochodu. Takže pokud pajda, určitě jazyky!
Reaguji na Lotta:
nad tou kombinací s češtinou jsem také přemýšlela. Jako druhý jazyk mám ruštinu, ale ta se dá studovat v kombinaci s AJ jenom pro ZŠ a ne pro SŠ.
Ono jak se to vezme s těmi penězi. Já jsem 3 roky po SŠ a asi jsem neměla štěstí na dobře placené práce (a to jsem vždy dělala jenom v soukromém sektoru). Domů jsem jezdila pozdě a už nebyla chuť na věci, které jsem dělávala ráda. Pracuji teď v jazykové škole jako asistentka za 14 000,- hrubého, práce je to docela stresová a opět chodím večer domů pozdě. Mám tu ale možnost učit jeden kurz dětí a hrozně mě to baví. Při a po SŠ jsem dlouho nevěděla co bych chtěla v životě dělat a dost se tím trápila, když jsem viděla lidi kolem jak si jdou za tím co chtějí. Teď začínám zjišťovat co bych opravdu chtěla dělat. Vím, že práce učitelky není růžová (jaká práce ale je, že jo), ale myslím že je to to, co by mě bavilo. Peníze teď zas tak špatně nejsou, pracovní doba a prázdniny také ne (mamka dělá na gymplu a znám skoro celý učitelský sbor, takže nemluvím jen z mých bujných představ; na tohle srovnání je docela důležité, aby člověk měl zkušenosti s prací kdy je pořád v práci), navíc když bych učila anglický jazyk tak mám snadno šanci si k platu přivydělat jinde. A navíc mě angličtiny HROZNĚ baví
Na ty nejžádanější obory pozor.. někdy bývá problém se tam dostat je dobré sipředem zjistit kolik lidií se tam hlásívá a kolik z nich přijmou
Většinou je dobré mít za sebou intenzivní kurz na jazykovce, jinak je minimální šance se dostat.
Po maturitě jsem byla na ročním pomaturitním studiu na jazykové škole. Chystám se na CAE, tak snad by to mohlo vyjít.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.