méně než
10 příspěvků
Naše čubička Parson russell teriéra musí pořád něco hryzat,miluje takové ty uzené kosti se zbytky masa jak mají ve zverimexu,celé je ohlodá a vyžere morek.Ale myslím,že klasická kost by byla lepší,dá více živin.Četla jsem,že dávat psovi kosti je skoro nutnost.A že je vhodné začít s tím odmala,že si lépe zvykne zažívání.Naší je 6měsíců.
Tak jsem se chtěla poradit,kdo s tím máte více zkušeností,jaké kosti jsou vhodné-jestli teda opravdu vůbec vhodné jsou (každý na to má jiný názor),které nemohou ublížit,jestli vařené nebo syrové,hovězí,vepřové atd atd...
Jen vím,že se nemají dávat drůbeží,že se štěpí a jsou moc ostré.
Díky za tipy
Moje parsonka miluje morkový kosti, normálně od řezníka... nebo prostě co zrovna řezník má. Rozhodně jen syrový, vařený se psům dávat nemaj, mívaj z toho zácpu.
Cituji Misy: ,jaké kosti jsou vhodné
žádné
Cituji vikousek: žádné
Kde jsi čerpala informace?
Kosti jsou vhodné, nicméně je třeba splnit několik předpokladů:
Pes se s nimi musí setkat do dvou let věku (zhruba v této době mizí "jehlicový" efekt a pokud by se pes do této doby s kostí nepotkal, hrozí mu perforace střeva).
Kosti zásadně syrové (pozn. vepřové maso se nesmí dávat syrové, takže vepřové kosti raději ne). Vařené kosti mění strukturu a hlavně způsobují zácpu. Kuřecí kosti se štípou právě tepelně upravené, syrové jsou vzhledem k vyhnanému růstu prakticky gumové.
Pro štěnda jsou nejideálnější (i z výživového hlediska) kosti telecí.
Velikost kosti je třeba přizpůsobit velikosti psa a z počátku je nutný dohled, (stejně jako u všech nových hraček). Pro menší štěnda jsou ideální morkové kosti, které běžně seženete nařezané u řezníka a telecí žebra (po jednom, samozřejmě )
Kosti jsou naprosto ideální na čištění zubů a zabavení pejsy.
Samozřejmě se může stát, že pokud je pejsa zvyklý jen na granule (já třeba krmím zhruba z 80% granulemi, zbytek maso a telecí kosti), tak mu kosti můžou přivodit komplikace typu průjem etc., ale rozhodně bych kategoricky netvrdila, že kosti nejsou vhodné.... Ono granule jsou tu jen nějakých posledních pár desetiletích, co myslíš, že pejsové papkali před tím?
P.S. Jen bych se vyhla kuřecím krkům, většina psů je velice rychle zkonzumuje, zahltí si žaludek a pak je vyzvrátí....
No jasně, to je blbost, že kosti nejsou pro psi vhodný... vždyť třeba BARF krmení je postavený na mase a kostech, který psovi dodaj potřebný látky.
Také slýchám čím dál častěji, že kosti pro psa vhodné nejsou, podle mě to není úplně tak pravda, pokud dodržíte určitá pravidla, jak už tu psala Noemi . Ještě bych doplnila, že kuřecí kosti raději moc ne, hlavně bacha na ty špičaté mršky! Nejlepší pro pejsky, dle mého názoru, jsou žebírka, pěkně od řezníka. Když jsme měli pejska, chodili jsme si ji je tam i zamlouvat. Jednou za čas neuškodí, obecně je dobré, když má pejsek, aspon určitě po dobu jednoho roku, velmi pestrou stravu - granule, těstoviny se syrovým vejcem, kosti, na klouby jsme na doporučení dávali i velmi jemně rozdrcené skořápky do jídla.
Kosti určitě ano, pro pesana je to zábava, navíc dostane živiny navíc. Takže za mě, ano .
Kosti jsou super, jak bylo psáno výše buď morkové nebo žebra... Našeho pesana ale hlídáme, cca v půlce mu jí sebereme, jednak bývají relativně velké a jednak když to dokouše ke konci a má už z toho jen pár kousků, tak má tendence to sežrat nerozkousané a je mu pak blbě...(snad je to pochopitelné)
Cituji Noemi: Kde jsi čerpala informace
u veterinaře
Noemi
proč se nemá dávat vepřové? Vepřové holkám nedávám, ale kosti jo.
Já dávám i ty kuřecí, krky a skelet. Nikdy nebyl problém, a to jsem na maso a kosti přešla, když bylo holkám o hodně víc než 2roky Když má kosti rád, tak mu je dávej, u nás platí, čím větší, tím lepší. Mám fotku v galerce, jak to šmakuje mojí malé trhačce a to jí je už 8let.
Cituji Nunu: proč se nemá dávat vepřové?
Kvůli Ajuzeského nemoci, sice je naprosto nulová pravděpodobnost, že by se uprostřed Evropy něco takového objevilo, zvlášť když máš maso od řezníka (pokud vím, tak tahle nemoc ale lidi neohrožuje), ale je to takové obecně platné doporučení....
Pokud se krmí granulemi, syrové kosti bych dávala jen občas, na žvýkání a aby si právě do dvou let na kosti zvyknul (kromě těch níže uvedených i třeba velké hovězí, jehněčí lopatky, morkové kosti) Kosti obsahují totiž dost vápníku a pokud by se dávaly denně ke granulím, mohl by mít pes tolik vápníku, až by se mu začaly odvápňovat kosti.
Pokud se krmí přirozenou stravou, kostmi se krmí u štěňat každý den, u dospělého téměř každý den. Dávají se kosti masité, obalené masem, aby pesan neměl zácpu. Já dávám hlavně skelety, křídla, zadky, králičí kosti. Je naprostý nesmysl, že pes kosti nesmí. Z čeho by měl vápník?
Vařené kosti jsou velmi nebezpečné, pozor bych si dala i na nadměrné a časté dávky krků.
Jak už psala Noemi, malému štěňátku či psovi, který není zvyklý, bych nejdříve dávala kosti pomleté, dále bych dávala nasekané. Až poté zkoušela kost přidržet u tlamy, aby si zvyklo kousat (nesmí hltat)
Můj veterinář také říkal, že kosti v žádném případě.... Na důvod už si nevzpomínám No jo, ale taťka taky řekl blbost a náš pejsek taky chrupkal kostičky Pejsek už bohužel není, ale kosti mu nikdy neublížily...
Jen jestli ti veterináři náhodou nedostávaj veliký provize od výrobců granulí... . Těm by se asi moc nehodilo, kdyby pejsek jedl kosti a pak nedejbože i maso.
(Nadsázka...)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.