Pořád víc kolem sebe slyším o kampaních a gender equality programech, které se snaží zlákat holky do informačních a komunikačních technologií, nejlépe jako programátorky. Existují speciální holčičí kurzy programování v Ruby, mezinárodní den žen v ICT, intenzivní ujišťování různých firem o tom, že hrozně stojí o holky v IT.
Ale mám pocit, že je to něco jako Mezinárodní den boje proti AIDS - hezky se o tom mluví, ale když dojde na lámání chleba, AIDS prostě zabíjí a počet nakažených přibývá.
Pozorovaly jste v praxi, že byste měly stejnou kvalifikaci a předpoklady dělat nějakou ICT práci jako muž a dostaly jste přednost? Nebo je celá tahle atrakce jenom způsob, jak nenápadně vyhrožovat mužům, že jim klesnou platy a taky způsob, jak si zlepšit image a nechat nažrat několik neziskovek?
Pracuji jako programátorka Javy, mám za sebou už několik let v jedné nadnárodní firmě. Ale ano jsem v týmu v podstatě jediná žena...cca je nás asi 30. Jiná oddělení mají ale také ženy a je jich i více cca kolem 3%
Já si myslím, že je to spíš pro to, aby holky zjistily že se toho nemusí bát... na VUT v Brně mají taky něco jako týden programování pro holky, který chcou nastoupit ke studiu...
Já jako holka v IT bych k tomu z vlastní zkušenosti řekla tohle: vždycky narazíte na blba, kterému budete muset dokázat, že umíte a víte jenom proto, že jste žena (stalo se mi). A vždycky narazíte na někoho, kdo se po vás bude vozit jenom proto, že jste holka, třeba mladší a umíte víc (také se mi stalo). Také někteří zjišťují, že jsme pečlivější, svědomitější a více si hlídáme termíny. Takže tím pádem toho občas dělám víc, než ostatní (vlastně denní chléb, ale beru to jako výhodu - více vím, víc se naučím a více věcí můžu ovlivnit a více jsem třeba nepostradatelná). Jestli to je vidět na penězích, to nevím (plat mám hezký).
Ale to se podle mě děje všude, ne jenom v IT.
Jestli jsem dostala přednost jenom proto, že jsem žena, si nemyslím (a doufám v to).
Tlak na osvětu a snahu nahnat ženy do IT vítám, ale rozhodně by to nemělo být přehnané a za každou cenu, protože každá/ý se hodí na něco jiného.
K tématu mě ještě napadá, že nám ženám, se podle mě bude hůře vracet do zaměstnání, protože novinky přichází opravdu rychle a myslím, že občas má co dělat i člověk, který se v tom pohybuje, natož pak žena, která se vrátí po třech letech od dítěte
Ahoj, ja som tiež IT, vyštudovala som matfyz a mám práve opačnú skúsenosť - väčšina zamestnávateľov ma chcela hneď Schopná holka v IT má podľa mňa výhodu, firmy už začínajú chápať, že čisto mužské kolektívy nie sú to pravé a ženský prvok môže dosť zlepšiť atmosféru v týme
Cituji fretynka: K tématu mě ještě napadá, že nám ženám, se podle mě bude hůře vracet do zaměstnání, protože novinky přichází opravdu rychle a myslím, že občas má co dělat i člověk, který se v tom pohybuje, natož pak žena, která se vrátí po třech letech od dítěte
S tým úplne súhlasím, v IT nie je možné vypadnúť na tri roky a vrátiť sa ako nič. Momentálne som tehotná a počítam s tým, že na minimálny úväzok budem pracovať aj na materskej.
Proč ne? Žen je v IT málo a není k tomu žádný pádný důvod. Nevadí mi, že je tam lákají. Taky bych se nechala zlákat.
No, možná jsem tu otázku na konci příspěvku položila trochu špatně, on na počátku je smysl těchto kampaní vůbec u žen vzbudit zájem o IT (viz třeba Hodina programování s heslem "Neuvěřitelná statistika z loňských roku akce Hodina kódu. V jednom samotném týdnu: Informatiku si vyzkoušelo více dívek než za posledních 70 let."; dtto výše zmíněné Railsgirls teprve vyučují úvod do jazyka Ruby a programování webu v Ruby Rails) a pak také ukázat, že praxe dychtí po takových absolventkách.
Takže otázku upravuji/rozšiřuji: víte o tom/zažily jste na vlastní kůži, že díky takovým kampaním nějaká "prozřela" a změnila svoji budoucí kariéru na IT?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.