Zdravím,
mám takový dotaz. Již půl roku jsem vedená na prac.úřadě, kde mám ze zákona povolenou brigádu do 4.000,-. Samozřejmě se z toho vyžít nedá. Bydlím u známé v bytě. Pronajala mi pokoj,ale bez smlouvy. Samozřejmě, že jí platím nějaký nájem.
Můj dotaz zní, zda si mohu zažádat o příspěvek na bydlení (po předložení čestného prohlášení od pronajímatelky), nebo hmotnou nouzi?
Děkuji
příspěvek na bydlení - určitě ne, hmotná nouze - nooo možná ale asi by ti nepočítali náklady na bydlení, takže jenom živobytí, kolik máš výdělky z tý brigády?
no na nějakejch pár stovek bys možná vyšla, pokud bys tam narazila na nějakou hodnou tetu která by ti takovouhle bramboračku nabrala : )
Reaguji na stepní_vlk: Pár stovek? To jako vážně? A co existenční minimum? Na to bych snad právo měla ne? Vůbec tomu nerozumím a je docela možné,že mi to nikdo neřekne,dokud se neozvu s tím,že na to právo mám...Takovou zkušenost má kamarádka.
Reaguji na capsonka:
Kde máš trvalé bydliště?Tam se posuzuje příjem všech osob žijícich na té adrese a podle toho je nebo není nárok na dávky na bydlení.
Jinak to,že nemáš peníze nikoho moc nezajímá pokud nejsi třeba matka samoživitelka.
Reaguji na capsonka: Životní minimum, no o tom mluvim že asi jo, ale od toho se právě odečtou tvoje příjmy, teda 70 % z nich, takže vyjde nějaká necelá tisícovka od oka. Jenže ono to že máš právo je v tomhle relativní, ten zákon je na takovýhle situace moc obecnej. Z toho cos napsala bych si uměla představit i nepřiznání i přiznání a obojí by bylo dobře.
Nemůžeš, musít tam mít trvalý pobyt. A i tak, pokud tam bydlí s tebou známá, tak jste společně posuzované osoby, a pak byste na to už asi nedosáhly.
Upřímně. Pokud nejsi tmavé barvy, a pokud nevyřvávář na celej úřad, že jsou rasisti, nedostaneš nic.
Znám to z vlastní zkušenosti, kdy se mi pracovnice na sociálce vysmála do obličeje. Nemluvě o tom, že jsem tam čekala čtyři hodiny...
Dcera se musela z Prahy odstěhovat na Moravu, kde ji známí nabídl podnájem v domku. On bydlí s rodiči v zahradě, kde mají postavený nový dům. Dal ji i trvalé bydliště. I když jsou to dva domy, ale mají stejné popisné číslo, proto nemá nárok na příspěvek. Z okolí vím,že si žena přivedla svědky, že od ní přítel, se kterým má 2 děti odešel, sepsal s ní nájemní smlouvu a dostává 7000. přitom spolu žijí dál. Je ale jiné pleti.
Pro příspěvek na bydlení musí být splněna podmínka trvalého pobytu v daném bytě (ať už v osobním vlastnictví nebo v nájemním). Ad hmotná nouze - na příspěvek na živobytí jistě nedosáhneš, životní minimum činí pro jednotlivce 3410 Kč. Navíc pokud neprokážeš platnou nájemní (či podnájemní) smlouvou (na SVÉ JMÉNO!), že bydlíš u známé a platíš jí vyměřený nájem, budeš nadále posuzována spolu se všemi osobami, které se zdržují na adrese, kterou uvádíš jako trvalou.
Jinak prosím, neodvolávejte se na "občany černé pleti", zákon platí pro všechny bez výjimky, ať na úřadech řvou jak chtějí
Cituji Simii: zákon platí pro všechny bez výjimky,
Aha, to je mi novinka. Bohužel kolem sebe to vidím jinak, zvláštní.
Reaguji na nickisek:
není to vůbec zvláštní, oni to mají nastudované a s předstihem pracují na tom aby měli všechny potřebné papíry u sebe a odpovídající počet dětí Vždyť na to mají poradenské kanceláře.
a úřednici se to může 1000x nelíbit - ale bohužel s tím nic neudělá
Cituji vikina: I když jsou to dva domy, ale mají stejné popisné číslo, proto nemá nárok na příspěvek.
hm, zvláštní, my máme 2 byty přímo v jednom domě. A úplně stačil doklad o kouladudaci 2 samostatných bytových jednotek a potvrzení stavebního úřadu, že to tak opravdu je. Tedy 2 elektroměry, vodoměry, popelnice apod.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.