Ahoj, kdo mě zná z předchozích psích témat, tak ví, že mám štěně, teď už mu bude 5 měsíců. Měli jsme problémy s granulemi RC, tak jsem přešla (hloupě) rovnou na Orijeny. Co mám dodat, prostě to byl šok a dostal pěkný průjem. Zakotvili jsme u ProPlanu sensitiv, kde jsou narozdíl od ostatních granulí ProPlanu celkem dobré podíly živin a ne moc zrní. Ze začátku je měl rád, ale najednou přestal přibírat kilo za týden, ale kilo za 3 rýny, veterinář mi pořád říká jak je hubený a že mu mám dávat víc- on to ale nechce, maximálně uzobne a radši běží lítat, než aby s nimi ztrácel čas. Když vezmu v potaz najednou trojnásobně zpomalený nárůst hmotnosti a to, že je nechce (podobné případy jsem četla jako rekaci na Proplan i v jiných diskuzích), asi budeme muset změnit granule. Co říkáte těm Magnussonkám? nějaké zkušenosti? Složení vypadá dobře. Na diskuzích jsem se o nich moc nedočetla, ale z toho mála lidé psali, že je psi milují, a začali zase přibírat na váze.
Ahoj,
my máme dvě cca tříleté fenky (hovawart a německý ovčák), hovawartka je dost vybíravá, k většině granulí vždy jen s opovržením přičuchla a odešla...tímpádem byla taky jednu dobu dost hubená, než jsme našli ty pravé granule... Rozhodně jí šmakovaly zmíněné Orijen, teď jsme ale zkrmili už dva 15ti kilové pytle Magnusson a může se po nich utlouct a zdá se, že přibírá pěkně.
Reaguji na Tetraska:
TZn, že na těch diskuzích nekecali! To by bylo skvělé, kdyby to fungovala i u Matýska.. vypadá už fakt dost srandovně. Jak málo jí,tak narostl do délky a do výšky, ale hlavičku má furt malou a takovou nepoměrnou vůči zbytku těla, tak snad to doženeme těmito granulemi. Už jsem objednala první 5kilovku,tak snad to nedopadne jako s mým prvním pokusem o kvalitu - u Orijenu
Můžu se ještě zeptat, čím jste jí krmili, když měla to hubené období? Já jen jestli je to výživností podobné jako ten ProPlan...
Neznám nikoho, kdo by tím krmil, ale složení vypadá docela přijatelně. Každopádně v tvým případě bych spíš uvažovala o přejití na syrovou stravu, tam si můžeš korigovat dávky sama a mnohem líp, i když to vyžaduje trochu studia a práce. Myslím, že i po stránce "nadšení" do jídla by to psovi prospělo
Reaguji na Misy:
Toho se trochu bojím kvůli tomu, že je štěně. Nevím, jak bych dokázala nadávkovat všechno co ten malý vyvíjející se organismus potřebuje. Už jsem o BARFu přemýšlela, až bude dospělý, ale teď bych radši volila ještě granulovanou stravu.
Já o nich právě taky nikdy neslyšela. Ale docela se mi líbilo to složení a celkový koncept toho jídla se mi nezdá špatný. No uvidíme, až je poprvé naservíruju
Když byla maličká, zkoušeli jsme Royal Canin a jemu podobné... Jenže nežrala a hubla. Pak tedy ty Orijeny, po nich přibrala nádherně....Jenže krmit dva velké psy Orijenem je docela pálka. Po Orijenu jsme zkoušeli přejít na nějaké levnější varianty- Fitmin, pak Belcando... Zas to bylo horší, ale bylo to spíš tím, že jí to nechutnalo, nežrala. No a teď krmíme minimálně měsíc Magnussonem a je to sto a jedno.
Jinak, druhá fenka je nalezenec, našli jsme ji úplně vyhublou, u nás krásně přibrala i na těch Belcandech, jenže ta si nevybírá, sežere na co přijde.
Takže si spíš myslím, že v našem případě to bude spíš o té chutnosti...
Přei hodně štěstí!
Cituji Mitsuuko: Toho se trochu bojím kvůli tomu, že je štěně. Nevím, jak bych dokázala nadávkovat všechno co ten malý vyvíjející se organismus potřebuje.
Tak na to máš už různě po netu přesný tabulky . Myslíš, že z granulí dostane přesně to, co potřebuje?
Reaguji na Misy:
Jinak, já jsem zase přívrženec granulí. Nechci se tu obhajovat, že si neudělám nap ejska čas, abych ho krmila čerstvým atd.. je pravda, že granule jsou nejenom v toto rychlejší, ale pro mě, když si dám práci s jejich složením a vyhledáním a ozkoušením,tak i jakýs takýs pocit, že mu dávám vše co potřebuje, než kdybych mu zapomněla koupit maso, měli zavřeno a já byla v háji. Je to lepší i z důvodu cestování.. jezdíme s ním hodně na výlety a jsem pořád někde venku, takže kuchtit po cizích kuchyních a domácnotech mi přijde hloupé.. Možná kdybych měla jednou dům a pejsek by byl zahradní (bez velkého cestování).. ale to se asi nestane dle našeho stylu života, takže volím praktičtější granulky
Reaguji na Mitsuuko: Jo, to chápu. Já z důvodu neustálýho cestování taky krmím granulama. Ale pro psa, co má potíže se stravou, mi barf připadá lepší prostě no.
Reaguji na Mitsuuko: Krmím masem a na cesty beru granule a žádný problém. Není se čeho bát, ale je pravda, že to zabere nějaký čas.
Jinak k těm granulím Magnusson, podle složení teda nic extra, ale špatné také nejsou. Hlavní je, jak budou sedět
Do věku 6 měsíců by štěně mělo být krmeno 3x denně. Pokud pes potravu nechá v misce, odeberte misku z jeho dosahu, nedovolte aby chodil průběžně ujídat.
Denní krmná dávka - je uvedena na obalech krmiva a odpovídá požadavkům na enregii. Nedávejte zbytky od stolu, vynechte čokoládu (obsahuje látku zvanou teobromin, ta může být pro psy toxická. Př. tabulka čokolády o hmotnosti 200g může zabít středně velkého psa)
Zajistěte stálý přístup k čerstvé vodě.
Přechod ze štěněcích granulí k "dospělým" by měl být pozvolný (malá/střední plemena - 1 - 1/5roku, velká/obří plemena - 1,5 - 2roky). Míchejte postupně nové krmivo do původního tak, aby celý přechod na novou dietu trval alespoň 7 dní. Tento postup zamezí rozvoji podráždění trávicího systému a průjmu.
Krmení granulema:
Doporučená krmná dávka pro každé plemeno (malá, střední, velká) je vždy uvedeno na obalu. Berte vpotaz energii, kterou zvíře vykonává. Např. pejskovy lenošícímu celý den na pelíšku můžete dát o něco méně.
Výhody - jednoduchost v přípravě (pouze nasypete)
- vyvážený poměr bílkovin, sacharidů, tuků a minerálních látek
- rozdělení granulí na puppy, adult, senior (mladé zvíře potřebuje větší koncentraci bílkovin a energie než starý pes, pro kterého je hladina těchto prvků na tzv. záchovné hladině.)
Nevýhody - stereotypní krmení
- u lacinných granulí (granule pod značkami Tesco, Albert či Pedigree, Friskies...atd.) nikdy nevíte co přesně mohou obsahovat.
BARF (Bones and raw food = kosti a syrová potrava):
Neboli znovunalezení syrového krmiva je nejnovější módou v oblasti psí výživy. Příznivci psy krmí čerstvými surovinami, tedy syrovým masem, zeleninou, vajíčky, kostmi, ovocem, bylinami či mléčnými produkty.BARFující chovatelé jsou zastánci návratu k přirozené stravě psovitých šelem s odůvodněním, že komplexní suchá krmiva neobstojí kvůli své výživové, ale i chuťové kvalitě.
Výhody - pestrost, chuťová atraktivita
- čerstvost surovin
- vždy přesně víte co Váš pes baští
Nevýhody - významná zdravotní rizika spojená se skrmováním syrového masa a kostí a dalších (vejce - salmonela, cibule, avokádo, hroznové víno, mléko...)
- vyšší cena a časová náročnost
Ale jen těžko lze říct, jestli je BARFování lepší než suchá krmiva...
Cituji Jani.czkaa: Ale jen těžko lze říct, jestli je BARFování lepší než suchá krmiva...
To bezesporu, protože vím, co těm psům dávám a vidím to na nich, jak jsou natěšený na jídlo a jak jsou krásní
Pokud jde o ty uvedené nevýhody, žádný zdravotní rizika natož významný jsem nezaznamenala, víc mě to určitě nestojí, spíš míň, jen ta časová náročnost - příprava pro dva velké psy mi zabere 20min denně, ale mně to za to jednoznačně stojí
Reaguji na kobroor:
Já zatím teda podávám jenom RC granule, co jim teda kuchtíš? Aspoň ve zkratce?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.