Ahoj,
zajímalo by mě,
zda jsou na omlazení fruktariáni, popř. lidé s danou zkušeností...
Jak se cítíte celkově?
Plni energie nebo spíše unavení?
Proč jste se k tomu rozhodli, stojí Vám to za to?
Díky
Jo, a prosím, aby se nevyjadřovali lidé bez zkušenosti, kteří mají potřebu jen tento životní styl kritizovat..
Btw o tom stát se fruktariánkou neuvažuju, ale fakt mě to zajímá....
Hezký den!
To je docela zajímavé, a taky bych se ráda dověděla zkušenosti.
Nikdy bych sice o něčem takovém neuvažovala, musí to být hodně náročné a předpokládám, že fruktariáni si věci musí tedy sami pěstovat a na to asi nemá každý možnosti.
Já osobně si myslim, že jim ale musí chybět hodně vitamínů atd., když jedí jen takto nepestrou stravu. V mém okolí znám pouze veganku a ta vypadá jak chodící smrtka, je jí do 30, ale vlasy má vypadaný, pleť bílou, průhlednou.
Ale tak třeba někomu to prospívá. Jsem zvědavá, jestli s tím má někdo zkušenosti.
tak já mám přítele vitariána, není to až tak radikální, ale stejně ho všichni považují za blázna. Celkově řekla bych se cítí dobře, vitamíny mu nechybí žádné - pouze na moji žádost doplňuje B12. Zatím pln energie nee, ale to brzy napraví dodání vysněného odšťavňovače, protože ty šťávy dodají všechnu potřebnou energii (tělo ji nespotřebuje na trávení), tak uvidíme. Celkově se cítí líp, než když jedl "normálně", zejm. se zlepšilo zažívání. Rozhodl se k tomu kvůli udržení zdraví. A za to mu to nejspíš stojí.
Reaguji na SofiaK: To je smutný, že člověka kterej dělá něco pro svý zdraví považují ost za blázna Předpokládám že i lidi co kouřej (s tim mám sama problém :/), chlastaj, mekáčujou apod...
Já kdysi byla vegetariánka a lidi se na mě dívali div ne skrz prsty (i rodina, což bylo fakt nic moc)
Ale díky za příspěvek, vitariánství je pro mě taky hodně zajímavá věc....
O tom jsem četla hlavně v souvislosti s onkologickýma onemocněníma,
jak díky k tomu došlu i ke 100% zlepšení a uzdravení...
Já jsem už 11 let vegetariánka a z toho jsem byla 6 let veganka. Vůbec nemám pocit že by mi něco chybělo, nechávám si pravidelně dělat krevní testy a jen jednou jsem musela brát nějakou dobu železo, ale to proto, že nikdy jsem se nesnažila nějak záměrně jíst všechny druhy zeleniny apod, prostě jsem jedla (a stále jím) to na co mám chuť. Jinak jsem měla kamaráda vitariána, pamatuju že když s tím začal tak rapidně zhubl ale pak jak si tělo zvyklo tak se pomalu dostal na normální váhu a vypadal dobře. Teď už jsem ho ale dlouho neviděla. Jinak jsem slyšela že hodně vitariánů a fruktariánů dlouho na téhle stravě nevydrží a střídaj to třeba s veganstvím nebo makrobiotikou....
Já osobně se považuji za 90% vitariánku, tzn. živím se převážně zeleninou, ovocem, ořechy, semínky, houbami Tak jednou, max.. dvakrát týdně si dám něco vařeného, ale většinou aspoň veganského, třeba grilovanou nebo dušenou zeleninu, vařené luštěniny, brambory... Nejím nic, co se dotklo mouky (pečivo, knedle, těstoviny), cukru, snažím se vyhnout průmyslově upraveným potravinám, nesolím. Žiju takto víceméně tři roky a za tu dobu pozoruju jen samé změny k lepšímu. Nijak zvlášť jsem si nepomohla v otázce váhy (byla jsem štíhlá už předtím - ale fakt je, že teď můžu jíst, kolik a co chci, a nemusím si lámat hlavu), zato se mi zpevnilo tělo, zvýraznily svaly. Dřív jsem měla problémy psychického rázu, ty teď vymizely, cítím se plná elánu a jsem v pohodě. Naprosto pryč jsou bolesti před a při menstruaci, zlepšily se mi vlasy, celkově jsem taková nějaká "vylepšená"
Samozřejmě okolí na mě kouká jako na anorektičku (ovozel přece není jídlo, že?) či na cvoka
Omlouvám se za dlouhý elaborát, ale třeba bude někdo rád za popis osobní zkušenosti.
Reaguji na mau-mau: Nee, díky moc za příspěvek! A čim doplňuješ bílkoviny?? Jde mi teda o ty svaly, ty se přeci bez dostatečného přísunu bílkoviny bohužel moc nerýsují... nebo aspoň u mě...
Reaguji na Vendísek: Svaly? Podle mého tihle lidi (vitariáni, fruitariáni) téměř žádný svaly nemaj, ten můj je teda kost a kůže (189/70), už jsem mu i říkala, že se sebou má něco dělat, protože jak na něj šáhnu a cítím všechny žebra, to je hodně divný... ale jinak bílkoviny se doplňují přeci luštěninama (klíčky) a taky jsem ho donutila jíst tofu, tam je bílkovin snad víc než v hovězím. A takový uzený tofu když se zamíchá do nějakýho salátku, mňamka! V dnešní době si nemyslím, že lidi, co nejedí maso, nemají dostatečný přísun bílkovin, když jsou takový možnosti (a i přírodní) jak je nahradit.
Reaguji na SofiaK: Hmm, jenže přece vitariani, fruktariani atd. nejí mléčný výrobky, vejce apod., a já se teda přiznám, že jsem velký soja-skeptik (četla jsem pár článků o extrémní škodlivosti soji, nikomu to cpát nehodlám, ale tak nějak tomu věřim..)a fakt si teda neumim představit čim to nahradit...luštěniny- občas ano, ale pravidelně? u mě by to nešlo....nadýmaj mě, necítím se po nich dobře.....z čeho teda ještě bílkoviny ćerpat?
Reaguji na mau-mau: jsem na tom zhruba stejně jako ty. Nejsou to sice tři roky, ale spíš postupné změny. Zdravě jsem jedla téměř vždy,ale vitariánství nejde ze dne na den. Narážky typu "ovoce není jídlo" už nekomentuju. Jsem v podstatě spokojená,nejsem vyhublá, akorát si nejsem 100% jistá jestli mi třeba něco nechybí a neprojeví se to až později, prostě jestli dělám správně, tak budu ráda, když mi třeba napíšeš, co všechno jak zhruba jíš a jak často. Přece jen tři roky jsou dost, tak abych se kdyžtak inspirovala a nedělala něco špatně. Klidně reagujte i jiní, co máte zkušenosti, každá rada dobrá
Reaguji na Vendísek: ty jo, já právěže o sóji nečetla nic, jíme, co nám chutná (a maso to není). K těm luštěninám, dají se pravidelně, tělo si zvykne. Nadýmaj spíš proto, že se k nim jí nesprávný věci - já třeba četla, že k luštěninám by se nemělo jíst maso, takže asi čočka s párkem (i když podíl masa v párku je kapitola sama o sobě) je naprostý nesmysl a je jasný, že to lidem způsobuje zažívací potíže. Takže luštěniny se pravidelně jíst dají, to nadýmání přejde, pokud je změna jídelníčku celková. Taky jsou druhy luštěnin, který jsou lehčeji stravitelný, nedávno jsem třeba narazila na fazole adzuki, kde je i psaný, že to jsou nejstravitelnější luštěniny. Dalším velkým zdrojem bílkovin je naklíčené obilí (zejm. pšenice), mandle, sezamový semínko...musí se umět hledat. Jinak u nás ještě právě kvůli tomu, že muž mi radikálně zhubnul, tak jsem ho donutila jíst lososa - toho dělám v páře tak 2x týdně.
Reaguji na Korra: Já jsem přesvědčená, že tomu mému nechybí nic, krom zmiňovaného vitamínu B12 (je přítomen v potravinách živočišného původu: nejvíc vnitřnosti, maso, vejce, mléko...), takže ten denně zobe v tabletkách. A potom je potřeba hlídat si právě ty bílkoviny, aby z člověka za chvíli nebyla sušina. Jinak bych řekla, že zelenina, ovoce, ořechy, klíčky apod. obsahují vše, co tělo potřebuje. A mimochodem, ten můj opravdu začal ze dne na den.
Reaguji na SofiaK: Tak to máš nějakého šikulu co ho k tomu vedlo? B12 beru taky. Tělo si tento vitamín má tvořit samo, především ze zubního povlaku, jenže jen u úplně zdravých jedinců a ne u zdegenerovaných dnešních lidí. Já spíš řeším co se týká minerálů. Vápník, železo...mám totiž problém s tím, že mám alergii na téměř všechny ořechy, jen na pár vyjímek. Nerada bych brala spoustu různých tabletek. To by postrádalo smysl tohoto stravování. Jinak klíčení luštěnin je super, chuť je úplně jiná a mnohem lepší
Reaguji na Korra: Vedla ho k tomu péče o svoje zdraví. On má oslabenou imunitu a nic na to nezabíralo, bral prášky na posílení, ale stejně byl co půl roku nemocnej, zkoušeli jsme echinaceu - nic. Potom trochu pomohla sauna, takže teď chodíme pravidelně. A tak se rozhodl k tomuhle - na rady jednoho kamaráda, kterej to taky praktikuje. Tak vápník a ostatní minerály - vřele doporučuju Vincentku! Dát si jednou za čas takovou vincentkovou kúru a je to vážně osvěžující, neno to drahý, nejsou to žádný chemický srajdy, ale čistě přírodní minerálka. Na etiketě je popsáno, jak by se měla užívat. Co se železa týče, tak rozinky, ovesný vločky, pšeničný klíčky, taky jsem četla ananas, takže je z čeho vybírat i bez ořechů.
Pro SofiaK: Naprosto souhlasím s tím, že za spoustou zdrav. problémů je hlavně špatná kombinace různých potravin. Navíc často doporučovaná různými výživovými poradci apod.
Pro Vendíska: Spousta bílkovin je kromě luštěnin např. v mandlích, vlašácích, v zeleném hrášku, potom taky v kapustě, brokolici... (Svaly podle mě nabývají hlavně jejich cvičením a posilováním, já jsem ale měla na mysli pouze zpevnění, tj. že i bez pohybu nejsem rozteklá.) Na sóju a tedy ani tofu moc nejsem.
Jinak k tomu, jak jsem minule zmiňovala své občasné vaření: Už nějakou dobu si všímám toho, že čím déle a více používám jako hlavní zdroj obživy syrovou zeleninu a ovoce, tím méně mi to vařené chutná. A to i věci, které jsem dřív měla opravdu ráda, např. právě vařené luštěniny, rest. zelenina... Navíc mám někdy pocit, že mi to nedělá ani moc dobře.
Samozřejmě je možné, že něco nedělám úplně dobře. Nicméně kdo ví, co je opravdu nejlepší? Já se ale zatím cítím nejlíp ve své historii, takže si tím nehodlám lámat hlavu. Pokud mi vitastrava v budoucnu nebude vyhovovat nebo na ni nebudu mít chuť, pak se podle toho zařídím. Zatím ten důvod nemám
Reaguji na mau-mau: To, že ti vařený jídlo chutná jinak, je naprosto normální, protože při syrové stravě si tělo zvykne na "jednoduchý" chutě, tzn. že najednou objevíš, že paprika je sladká apod. Je jasný, že ten, kdo má denně pytlík brambůrek, tabulku čokolády a buřtguláš k obědu, tak nikdy nedocení chuť jednotlivých druhů zeleniny a ovoce, prostě mu to všechno bude chutnat "zeleně". Jakmile si člověk zvykne na tyhle jednoduchý chutě, tak se mu samozřejmě posune i vnímání chuti složitější potravy, ať už jde o klasický jídlo nebo třeba jen o dušenou zeleninu.
A souhlasím s tím, že dokud se člověk cítí dobře, tak není důvod něco měnit.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.