Určitě radši FCE než státnici.
Na ty úrovně pozor. Když máš A u FCE, dostaneš opravdu jen certifikát FCE, kde je ale napsáno, že to odpovídá úrovni C1. Ale nedají ti rovnou CAE, to je hloupost.
mám obě a jsem spokojená, FCE bylo o něco obtížnější. Být tebou jdu do FCE protože je mezinárodní, ale neřekla bych, že státnice je k ničemu ještě abych si to hanila že. já šla tak postupně, ale už je to nějakých desítek let zpět, takže nemám ponětí jaké požadavky mají teď
Cituji Suzie: Nejsem si jistá jestli je to přesně tak jak to píšu, raději si to ověřte, ale pokud si uděláš FCE a budeš mít tuším nad 80%, tak automaticky získáš certifikát CAE.
Cituji Zouzel: Tak to není... platí to u CAE, že pokud máš nad určitý pocet % dostaneš i FCE. Nebo pokud máš CAE na A, získáš zároveň CPE
Pokud si děláš certifikát, tak můžeš dostat pouze ten, který děláš - ale pokud máš víc procent, tak dostaneš "doklad" o vyšší úrovni, ale ne jiný certifikát. Když děláš CAE, tak můžeš dosáhnout na výsledek C1 (známka C,B ) nebo C2 (známka A) kde C2 je vlastně na úrovni CPE, ale stále dostaneš certifikát CAE. Když uděláš CAE s horším výsledkem než 60%, tak ho vlastně neuděláš a dostaneš pouze papír, že tvoje angličtina je na úrovni B2 (což je vlastně rovné certifikátu FCE, ale ten nedostaneš). Úplně obdobný systém je u zkoušek FCE
Cituji foginka: Holky můžu se zeptat, jak jste se na takovou úroveň vypracovaly?
Já normálně ve škole ) ale teda my jsme byli třída zaměřená na cizí jazyky. plus teda klasika - seriály, literatura, nic zvláštního...
Jinak to mám podobně jako jedna ze slečen nade mnou - FCE za A, tzn úroveň C1, což je to samé jako CAE. A začínám se připravovat na CPE, protože tady už by to CAE opravdu byla ztráta času a peněz. Navíc od příštího roku budu studovat AJ na výšce, tak k tomu do pár let přibude snad i titul
Cituji zelenasmoulinka: Jakou literaturu?
No co já slyšla, tak normálně americká a britská literatura, co kdo napsal, období, jaké postavy v tom díle vystupují atd. Tohle jsem slyšela asi před 2 lety, tak myslím, že se to snad nezměnilo, ne? A proto jsou ty přípravný hodiny. Stejně tak ty reálie.
Jej, to jsou zase řeči o bezvýznamnosti některých certifikátů.
Holky, některé v tom máte pěkný zmatek, takže to uvedu na pravou míru.
FCE jsou na úrovni B2 stojí kolem 4 tis., státní zkouška o něco méně, kolem 3 tis.. Obě zkoušky na úrovni B2.
Pak jsou státnice, které jsou na úrovni C1, k těm je opravdu potřeba znát i reálie (spisovatelé apod.) a tato zkouška už je dražší. Na C1 úrovni je pak již zmíněné CAE.
Řekla bych, že lepší je asi FCE. Je známější. Ale státní zkouška na té úrovni je taky fajn a pokud se nechystáš pracovat v zahraničí, řekla bych, že i s ní uspěješ na trhu práce víc, než člověk, co takový papír nemá.
No a teď se trošku rozpovídám. No, abych řekla pravdu, vůbec se mi nelíbí řeči jako "FCE/státnice jsou na houby, to už dneska nikoho nepřekvapí". Docela to zamrzí člověka, co se poctivě učí, aby tuhle zkoušku udělal a pak příjde někdo, kdo mu to takhle zkritizuje a řekne vlastně, že je to k ničemu. Já osobně bych řekla, že to přece jen plus do životopisu je. Dneska každý může říct, že umí anglicky. Ale ten papír je důkaz.
Reaguji na Vokounka29: Tak to ti závidím - já AJ pouze na střední, kde to s náma jako začátečníky nehrotili. Na vysoké jeden semestr, což mě nevytrhlo. Na kurzy chodím - gramatiku jsem dost dohnala, ale mluvit nejsem moc schopná a slovní zásoba taky nic moc. Teď čtu zjednodušenou četbu, koukám dost na seriály, ale stále nic moc. Úroveň B1 (mluvení spíše A2). Ráda bych za rok úroveň zvýšila a udělala si aspoň FCE, ale mám pocit, že už se moc nezlepšuju :-/
Cituji Elisabi: Docela to zamrzí člověka, co se poctivě učí, aby tuhle zkoušku udělal a pak příjde někdo, kdo mu to takhle zkritizuje a řekne vlastně, že je to k ničemu. Já osobně bych řekla, že to přece jen plus do životopisu je.
Jsem sice řekla to co tě "popudilo", že FCE dnes nikdo moc nepřekvapí - jde o to, že dneska se angličtina především u mladých lidí považuje za samozřejmost, a vyžaduje se spíš vyšší úroveň nebo ještě jeden jazyk. Ale narazila přesně na tu věc, kterou jsem zrovna dnes řešila - všichni ( a to podotýkám opravdu všichni co znám) říkají, že mluví anglicky a všichni do životopisů píší úroveň Intermediate. V praxi to ale vypadá tak, že s bídou řeknou My name is... Takže v tomto případě je nějaký důkaz o dané úrovni plus, ale v dnešní době už opravdu ani to nestačí.
Cituji Tineski: Když uděláš CAE s horším výsledkem než 60%, tak ho vlastně neuděláš a dostaneš pouze papír, že tvoje angličtina je na úrovni B2 (což je vlastně rovné certifikátu FCE, ale ten nedostaneš).
Ona je to novinka, ale už bys měla dostat i ten FCE.
Cituji Elisabi: Dneska každý může říct, že umí anglicky. Ale ten papír je důkaz.
No a tahle hláška se zas moc nelíbí mně. Znám dost lidí, co ten papír neboli důkaz mají a nejsou schopni přeložit větu nebo se vyžvejknout, co vlastně chtějí říct. Sice je to pořád větší důkaz než když se někdo ohodnotí úplně sám, ale ze zkušenosti z pohovorů musím říct, že ta úroveň lidí s FCE je prostě bídná.
Cituji Suzie: Ona je to novinka, ale už bys měla dostat i ten FCE.
Na oficiálních stránkách jsem se dočetla toto - o tom, že dostaneš FCE tam není ani slovo (zmiňuje se pouze certifikát značící úroveň B2, ale kdyby se jednalo o FCE, bylo by to tam jasně napsáno):
Your certificate
- Certificate in Advanced English – Level C2
Exceptional candidates sometimes show ability beyond C1 level. If you achieve grade A in your exam, you will receive the Certificate in Advanced English stating that you demonstrated ability at Level C2.
- Certificate in Advanced English– Level C1
If you achieve grade B or C in your exam, you will be awarded the Certificate in Advanced English at Level C1.
- Level B2 certificate
If your performance is below Level C1, but falls within Level B2, we will recognise your achievement with a Cambridge English certificate stating that you demonstrated ability at B2 level.
Já mám FCE i CAE a myslím si, že FCE je určitě lepší než státnice, už kvůli mezinárodní a doživotní platnosti. Navíc musím říct, že dokud jsem neměla CAE, tak mi na pohovorech všude stačilo FCE jako důkaz toho, že jsem dosáhla nějaké úrovně v angličtině. Určitě neváhej a FCE si udělej, myslím, že toho litovat nebudeš
Cituji ThinkTwice: já šla tak postupně, ale už je to nějakých desítek let zpět, takže nemám ponětí jaké požadavky mají teď
Taky tak. Navštěvovala jsem v Brně na státní jaz. pomaturitní kurz s přípravou ke základní státnici + s přípravou k FCE. Dělat FCE jsem se nakonec rozhodla dělat jen já a ještě jedna spolužačka, takže jsem na to hlavně drtila doma, půjčovala si na Britské radě (teď už anglická knihovna MZK) materiály a fakt jela. Udělala jsem obě. Základní státnice je jen o gramatice, psaní a mluvení, ta velká i o historii, literatuře. Tu jsem si tenkrát chtěla dodělat, ale bylo by to zbytečný, mám stejně vysokoškolské státnice z angliny.
FCE rozhodně není marné. Je pravda, že hodně studentů má možnost si ho teď udělat už na střední, ale pokud nejsi v anglině zas tak zběhlá, tak jít rovnou na CAE, když nevíš, do čeho jdeš, bych nedoporučovala. Nevím, jak vypadá FCE teď, ale tenkrát to byla docela těžká zkouška a to na jazyky hlavu mám, angličtina byla můj velký koníček a ten rok po maturitě jsem se jí opravdu intenzivně věnovala.
A co se týče zaměstnání nebo dalších studií, osobně preferuji v životopise FCE, které je známé celosvětově. Pochybuji, že někde jinde by věděli, jak vypadá a co obsahuje naše česká základní státnice a stejně by po Tobě tu britskou chtěli.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.