Zdravím Vás, chtěl bych se zeptat, jestli má někdo z báňské ekonomické fakulty zkušenosti s Erasmem a chtěl by se o ně podělit. A také bych chtěl vědět, jak je těžké se do tohoto programu dostat. Chtěl bych do Anglie.
Díky za odpovědi.
Jsem na jiné škole, ale těžké to snad není, jen hodně papírování. Také záleží, kolik lidí se u vás hlásí, přičemž magistři mají přednost (čím vyšší ročník, tím větší možnost vyjet). U nás to bylo také na doporučení, tedy koordinátor kontaktoval příslušného profesora a vyzvídal, jestli skutečně studujeme a máme zájem o to, o čem to tvrdíme v motivačním dopisu. Díky tomu doporučení jsem vyjela už v druháku.
no právě já slyšel, že je to na každé škole jinak a jelikož chci studovat na báni tak mě Erasmus zajímá zrovna tady. Chtěl bych taky vyjet už ve druháku...
Ahoj, tak na jiné fakultě na báňské to je tak, že se dělají testy z vybraného jazyka (angličtina, němčina, francouzština, ruština a myslím španělština). Většina si vybírá anglinu. Napíšeš test, pak absolvuješ rozhovor na nějaké vybrané téma. Poté se vše zhodnotí, zohledňuje se i studijní průměr. Vyvěsí se pořadí a když si první, tak si vybíráš školu jako první a když poslední, tak si vybíráš z toho, co na tebe příjde. Můžeš vyjet ve druháku (v prváku nikoli). Šanci dostanou úplně všichni, pokud přímo nepropadneš u testů nebo pokud nemáš šílené známky.
Šance je tedy skoro 100%. Můžeš jet i do Korei, USA, Kanady a mnoha dalších zemí.
Info třeba i zde:
https://www.ekf.vsb.cz/k163/cs/studenti/erasmus/er asmus-ekf/
Tady to jsem si už všechno pozjištoval, ale nikde samozřejmě nenapíší, o jakou školu je největší zájem a kolik lidí se hlásí... Mám už vyhlídnutou školu v Liverpoolu, a tak bych chtěl vědě jakou mám šanci, jestli je tam nával atd.
No co já vím, tak největší nápor je právě na severu - Finsko, Švédsko. Anglie je jedna z nejdražších, ale zájem je taky, ale pokud budeš mezi posledními, tak šance jsou malé. Hlavně pak zbývají země jako Slovensko, Španělsko, Polsko či Itálie - no prostě jižní a východní Evropa je méně žádaná.
Ale pokud umíš slušně jazyk - samozřejmě i odborný, tak šance jsou solidní. Ono zase tak velký nápor není.
A pokud chceš vědět více, tak napiš koordinátorovi fakulty k mobilitám a řekne ti určitě více.
A mohl bych se zeptat, jak je to potom s předměty na mé "domovské" škole? Když pojedu třeba na semestr, tak nebudu moc logicky navštěvovat předměty na bánské, tak jak potom tyto předměty absolvuji nebo kdy je budu potom skládat?
No ty v zahraničí vykonáváš nějaké předměty a pokud si vybereš podobné jako bys normálně měl, tak se ti po dohodě s garantem předmětů uznávají (ale záleží na posouzení učitele, jak moc je náplň shodná). Všechny absolvované předměty v zahraničí se ti jinak započtou jako volitelné předměty. A zbylé povinné předměty se dají vykonat tak, že si dohodneš s garantem náplň zápočtu - nějaké seminárky, příklady... jakmile je odevzdáš tak si můžeš udělat individuální zkoušku během dalšího semestru, ale vše se musíš naučit prakticky sám. Nebo si můžeš předmět odložit o rok, protože některé věci se těžko učí bez přednášek. Ikdyž myslím, že zrovna na ekonomce nejsou zase takové věci, které se člověk není schopen naučit sám.
Ale obecně je vstřícnost veliká (až na pár vyjímek, ale ty se najdou na všech školách). Spolužáci, kteří vyjeli si studium velice pochvalovali a promovali normálně s námi.
Není čeho se bát
No tak snad se to povede a vyjedu kam budu chtít...jen ajina mi moc nejde, proto chci do Anglie, aby se mi dostala pořádně pod kůži...tak jsem zvědavej na ty testy...
Reaguji na valenta2: Nejsem si jistá, jestli je to správný přístup. Na Erasmu tě strčí do grupy dalších Erasmáků, kteří občas a angličtinou bojují stejně jako ty, a místní se tě bojí xD Jazyk se lépe učí v prostředí rodilých mluvčích, což Erasmus většinou není.
a co výše stipendia? Na kolik zhruba přijdou měsíční výdaje v Anglii? Škola dá na měsíc 500 Euro, ale divil bych se, kdyby to stačilo...
Ještě pokud nejsi z Ostravy, dostáváš ubytovací stipendium. Ale počítej s tím, že dáš i něco ze svého, pokud nechceš vyloženě živořit. Anglie je dost drahá.
Mám stejné stipendium, ale to vystačí tak na nájem (ovšem já jsem u sousedů v Dublinu, a tam je krize s ubytováním). Stipendium ti myslím mohou zvýšit, pokud doložíš, že máš nějaké chronické onemocnění (třeba alergie nebo něco na co potřebuješ léky) nebo postižení. Ovšem to se jedná tak maximálně o stovku a nevím, jestli to zvednou každému nebo ne.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.