Cituji BíláVrána: Malé dítě potřebuje mít zažitý určitý denní řád a rytmus, pak je v pohodě
Ujišťuju všechny hnidopišky, že někdy se prostě postavíte na hlavu, budete rok opakovat stejné záležitosti denodenně, dítě necháte vyřvat v postýlce, vyzkoušíte všechno a stejně budete mít uřvance.
Můj příklad
Moje holka byla na zabití, přísahám, že jsem spávala dvě hodiny denně a to ještě s přerušením, prvních 10 měsíců jsem připomínala obživlou mrtvolu a moje děcko řvalo ve dne v noci. Nepomohlo nic.
Do půl roku jenom ležela na zádech, pokusy o sezení selhaly, chození po kolenou jsme úplně přeskočily. V deseti měsících najednou zlom a rovnou začala chodit, v roce už byla partner s obrovskou slovní zásobou, v pěti letech plynně četla, dnes je prostě zlatíčko.
Píšu to tu záměrně, protože z některých příspěvků tady můžou maminy dostat depku, neb jejich dítě nevydrží samo, řve a v 6 měsících nesedí.
Prosím vás, žádné obecné soudy a dělejme to každá tak, jak nejlíp umíme. Jestli k tomu poslouží sklenička výživy nebo elektrická houpačka, na vývoji vašeho dítěte se to nijak neodrazí
Cituji BlackCoffee: Důkaz. Nemám ráda vypouštění do éteru něčeho, co si jen tak vyvodím. Zní tologicky, nicméně nějaký odkaz na výzkum nebo tak něco.
Je to sice mimo základní téma, ale dobrá, přidávám něco k počtení.
Kromě toho, vím o čem mluvím, protože mám vystudovanou makromolekulární chemii a před lety jsem pracovala na komunální hygieně - specializ. potraviny a voda. při krajské nemocnici, takže problematika je mi blízká.
Co všechno způsobuje neplodnost ..
Fastfood, pohroma pro spermie
Ani milovníky hamburgerů asi nejnovější výzkumy nepotěší. Harvardští vědci vyšetřili stovky vzorků spermatu mužů ve věku 18 až 22 let. Ti, kteří jedli často jídla z rychlých občerstvení, smažené pokrmy, uzeniny a zákusky, měli výrazně horší kvalitu spermatu než muži, kteří se těmto potravinám vyhýbali. „Nejhůře na tom byla skupina, která v nejvyšší míře konzumovala smažené pokrmy, a to bez ohledu na to, že muži muži sportují a svoji váhu mají pod kontrolou,“ varují autoři studie.
Chemikálie z obalů
Ženy, které jsou vystaveny většímu množství kyseliny perfluoroktanové (PFOA), syntetické chemikálii, používané například v některých obalech na jídlo z fast foodů, krabicích na pizzu nebo sáčcích na popcorn do mikrovlnné trouby, snižují svou šanci na početí o více než 70 %. Kyselina perfluoroktanová je spojována také se vznikem rakoviny prsu a prostaty a podle lékařky Chunyuan Fei, jež se na univerzitě v Los Angeles zabývá chemikáliemi a jejich vlivem na lidské zdraví, by mohla být odpovědí na to, proč je ve vyspělých zemích stále více neplodných párů.
Umělá potravinářská barviva a hyperaktivita dětí
Reaguji na BíláVrána:
OK, díky, takhle už to vyznívá mnohem věrohodněji. O tom, že máš vystudovanou MCH, nikdo nic neví.
Když jsem potřebovala vařit, tak jsem si přijela s postýlkou do kuchyně, měli jsme jí na kolečkách a Anička jako miminko koukala skrz šprušle, aspon se snažila pást koníky Krmila jsem jí tak ,jak si to pamatuju, že mamka krmila bráchu - měla ho na klíně, opřený zádíčka o ruku, hlavu měl na jejím rameni a už mu to sypala do zobáčku. Aničku jsem krmila taky tak a šlo nám to. V 6.měsících teda zdaleka neseděla sama, takže jsem jí tak krmila docela dlouho, ale když začala sedět, tak jsem jí dala do jídelní židličky a tam seděla třeba i když jsem kuchtila a nemohla jsem jí hlídat na zemi...Měla u židličky stoleček, na tom kostičky a byl pokoj.
Za mně jsou houpátka zbytečná, ale at si každá maminka koupí co uzná za vhodné
A k jídlu - malá dlabe od 10.měsíců to co vařím pro nás ,jenom jí třeba odebírám porci před závěrečným dochucením. Jasně, že tatarák mezi její menu nepatří, ale myslím, že nepřesolený,nepřekořeněný jídla klidně může už od roku...Ušetřím čas a aspon vím, co do ní cpu...
Neříkám,že jsem svatá, ted jsem jí udělala poprvé párek v rohlíku, protože chtěla ochutnat co vídá ve městě, ale alespon jsem koupila v Německu párky, které v sobě měly 95% masa
A ještě k těm skleničkám - já teda mezi kamarádkama neznám žádnou, která by je kupovala...Já je třeba dřív brala na výlety, chodili jsme na celý den a v létě jsem se bála, že by se mi moje jídlo z domova zkazilo ,tak jsem jí nesla skleničku, protože tomu jsem věřila víc než hospodskýmu jídlu ,ale myslím, že málokdo na tom vychovává dítě . Nebo vy někoho takového fakt znáte,
Cituji BlackCoffee: Ujišťuju všechny hnidopišky, že někdy se prostě postavíte na hlavu, budete rok opakovat stejné záležitosti denodenně, dítě necháte vyřvat v postýlce, vyzkoušíte všechno a stejně budete mít uřvance.
s tím naprosto souhlasím. Ono jak tu někdo napsal, každý dítě je jiný. Malej je v půl roce uřvanej tak, že nějaký vyřvávání a to, že ho je dost stejně nebere a nebere konce. Jemu nejde o to snad ani tak být u mě, ale prostě je zvědavej a běda, jak se děje něco co on nevidí. Takže základní přípravu na vaření (krájení, čištění, strouhání), absolvuje v nosítku u mne, případně v náručí u manžela, aby mohl pozorovat a je klid. Dokážou ho rozhodit i zavřený dveře, protože chce vědět co tam je
Takže ač jsem sama odsuzovala matky na skleničkách, mám je taky, protože:
a) když jsem pracně ze začátku připravovala rýžový pasírovaný kaše, mrkev s bramborem, tak mi na to udělal ble a stejně to nejedl, nebo málo
b) jsou skleničky, které pochází z eko hospodářství, kde jsou ty suroviny kontrolovaný, když si koupím mrkev a brambor v obchodě, tak to bude plný dusitanů - což taky není pro děti zrovna OK
Koupila bych ji až podle potřeby, myslím, že většina miminek se bez ní obejde. Některé maminky je používají na krmení - na to se dá použít i autosedačka nebo nakrmit v ruce a až si dítě samo sedne, tak už je na nějaké lehátko velké... Některému dítěti se v houpačce bude líbit, jiné to neocení vůbec.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.