Jak jste na tom se vztahem k ekologii? Snažíte se chovat ekologicky? Daří se vám to? Nebo se tím raději příliš nezabýváte a užíváte si bez výčitek komfortu, co nám naše doba nabízí? Má podle vás ekologické chování jednotlivce smysl nebo si myslíte, že vedle průmyslové výroby a logistiky je dopad vašeho počínání zcela nicotný a není proto třeba se tím zabývat? Trápí vás třeba někdy výčitky, že se nechováte k životnému prostředí ohleduplněji?
Zajímají mě veškeré vaše názory na toto téma a předem za ně děkuji.
Kupuji bio potraviny, používám přírodní kosmetiku, u spotřebičů se dívám na energetickou třídu, používám ekologické prací a čistící prostředky, peru v mýdlovém slizu, snažíme se šetřit vodou a elektriku, třídím odpad, mám vlastní zahrádku...Jasně nic není ideální-nežiju někde na samotě u lesa, ale snažím se. Určitě si myslím, že má význam ekologické chování každého z nás, ovlivňuje to také poptávku po zboží (biopotraviny, ...), což pak ovlivňuje životní prostředí-fabriky vyrábějící eko a bio výrobky (potraviny, kosmetiku, ...) nechemizují půdu, nepouštějí do ovzduší a vody škodlivé látky-prostě vše souvisí se vším.
No jak co, snažím se chovat k přírodě šetrně, ale zase to nepřeháním. To by se celkově měli zamyslet a dělat pro to něco Ti, kteří k tomu mají možnosti. Myslím velký firmy, který vypouští do přírody ******, nebo Ti kteří vyhazují odpadky a spotřebiče přímo někam ven. Doma šetříme vodou, třídíme odpad. Starý spotřebiče taky předávámě tam kde se o ně šetrně postarají, hmm dál ani nevím. Kosmetiku používám tak půl na půl. Taky mi né všechno přírodní sedí. Jako děcka jsme chodili do kroužku, který se tímto zabýval. Kolik lese jsme vyčistili, co vše sbírali a třídili...ale né vždy se to setkalo s úspěchem.Spíš mě teď vše jak lidi vším plýtvají, bohužel to vidím někdy i u našich,ale třeba zbytky máme komu dávat a naštěstí je nevyhazujeme. Taky věřím, že by spousta lidí mohla omezit ježdění autem. U nás ve městě je to děs, poslední dobou se to rapidně zhoršilo, už se kvůli tomu i protestuje. Spousta lidí totiž jezdí do práce po jednom v autě a nebo ve velkých městech by mohli jezdit víc MHD. Někdy je auto pohodlnější, ale když to vidím v Brně, tak tím autem tam jsou kolikrát později než busem.....
Cituji Claire_: Taky zastávám zdravý přístup k životu a používání mozku - kupříkladu miluji, když třetina světa umírá hlady a my si tu hrajeme na bio pěstování plodin (tedy nižší výnosy). Takové výmysly mi nepřipadají ani "eko", ani "přírodní", ale jen a pouze snobské.
Nepřipadám si jako snob když na zahrádce, kde mí prarodiče pěstovali vše bez použití chemie a já v tom pokračuji. Nepřipadám si jako snob když kupuji biopotraviny a doufám a věřím, že díky nim se neničí naše planeta (i když jí jen pěstování biopotravin nepomůže). Nepřipadám si jako snob, když kupuji výroky fair trade, u kterých doufám a věřím, že dávají slušnou práci a slušně placenou chudým lidem z rozvojových zemí. Tím, že přestanu kupovat bio a pěstovat bio je nespasím. A jasně-jde mi také, abych já a mí blízcí dostávali kvalitní, zdravé potraviny a nevím proč do sebe zbytečně cpát chemii, aspoň u těch potravin u kterých si to můžu dovolit. Nevím proč bych měla být jen a pouze snobská.
Ahoj prosím o používání přesných výrazů ekologie je věda, která se zabývá interakcemi živočichů a jejich prostředí a také matematickými modely a spoustou dalších věcí...prosím nepleťte si to s chováním šetrném k přírodě ale jinak kdyby bylo víc lidí jako vy, tak by se nám tu žilo lépe
Cituji Pupča: Ahoj prosím o používání přesných výrazů ekologie je věda, která se zabývá interakcemi živočichů a jejich prostředí a také matematickými modely a spoustou dalších věcí...prosím nepleťte si to s chováním šetrném k přírodě
Sorry, já jsem si říkala, že to je dost blbej název, ale nějak jsem byla líná vymyslet lepší. Jestli někdo můžete tak to prosím přejmenujte. Díky
Piňa Colada
ahoj, neomlouvej se nechtěla jsem aby to vypadalo, že nějak útočím, ale hodně lidí si to plete...
Cituji Claire_: stejně tak prostě považuji za snobismus pěstovat tak, aby toho bylo méně,. V situaci, kdy někde jinde lidé umírají hlady. Ten rozdíl bije do očí
Určitě to do očí bije. Ale nebije tě do nich třeba i to, že když máme přebytky obilí, háže se to do spaloven? A když bylo moc mléka, lilo se na pole? Je utopie myslet si, že něco, co se vypěstuje v čr se poveze do afriky. A je i utopie si myslet, že by to něčemu pomohlo. Příliš se v této problematice nevyznám, ale myslím, že je třeba naučit lidi tam jak se o sebe postarat, dát jim vzdělání, vymýtit ty bandy co to tam maj všech no pod palcem a vykořisťujou ostatní.. ne jim tam posílat jídlo.
(za sebe můžu říct, že Bio pravidelně kupuju jen mléčné produkty a vejce- kvuli zvířatům. Ostatní potraviny jen tu a tam, v podstatě zlomek .)
Cituji elissabeth: framboiseperu v mýdlovém slizu
prosím tě pere to dobře?a kde se to dá pořídit, trpím ekzémem a tohle by mi mohlo pomoci, chemii do praní, to je to nejhorší
Pere to dobře. Ale nekupuje se to-ehm vyrábí se to. Krom nějakého jemného choulostivého prádla v tom peru vše (to peru v Ecoveru, určenému an jemné prádlo).
Tady je recept podle, kterého jsem to poprvní vyráběla (já už to dělám od oka):
Co je potřeba:
asi 150 g mýdla na praní (Kokos Palma, Lanza, pravé marseillské, Kamzík, Jelen, Omino Bianco - jak je ctěná libost, zkušenost mám s Kokos Palma a teď čerstvě s marseillským)
asi 0,5 jogurtového kelímku práškové prací sody (pokud máme sodu krystalickou, dáme o něco víc, krystalickou ale moc nedoporučuji, rozpouští se dost pomalu) - se sodou to není radno přehnat, příliš by to ztuhlo!
voda
Postup:
Mýdlo nastrouháme a rozpustíme v cca 2 litrech horké (klidně i vroucí) vody. V jiné nádobě rozpustíme sodu. Když je obojí dokonale rozpuštěné (to je důležité, jinak by se to srazilo; také je lepší počkat, až mýdlu aspoň částečně spadne pěna), smícháme obsah obou nádob, doředíme do 5 litrů a máme hotovo. Do druhého dne, resp. po vychladnutí to ztuhne - zgelovatí. Můžeme uchovávat v kýbli či přelít do kanystru, lahví atd., ale vždy je třeba nechat v nádobě trochu místa na promíchání - protřepáváme vždy před použitím (je lepší protřepávat i během chladnutí, ale není to nutné). Po delší době se může stát, že se na dně oddělí voda, ale to není na závadu, promícháním se to opět spojí.
Dávkujeme 1,5-2 jogurtové kelímky přímo do bubnu podle znečištění prádla (+ k bílému přidáváme, taktéž do bubnu, bělidlo od Ecoveru či jiné eko firmy). Pokud máme hodně tvrdou vodu, je lepší přdat trochu sody i do pračky.
Gel se dá použít i na ruční praní (raději ale v rukavicích).
Dá se použít i na mytí podlahy (nalijeme trošku do kýble), neředěný na mytí WC, sporáku, umyvadla a vany (v tomto případě je ale lépe použít kartáč). Někdo ho používá i na nádobí.
Ahoj, ráda bych přihodila. Podle mě je důležité hlavně třídit odpad a snažit se nebýt extrémně konzumní, viz. kupovat každý rok novou televizi, oblečení atd. A když už chceme nové věci, vždycky jdou ty staré poslat dál. Vždycky mě bolí, když vidím v kontejnerech oblečení, kdyby ho lidi dali do igelitky vedle, třeba si ho nějaký houmlesák vezme. Nebo je přeci spoustu sběrných míst od červeného kříže. Ale proč sem vlastně píšu, myslím, že hodně přispívám tím, že nakupuju v sekáčích. Studuju v Praze a tady jich je opravdu spousta a jak tam mají nádherné oblečení a všechno do 300Kč. Prostě bomba. A mám z toho dobrý pocit, že nedělám další "odpad" ale "recykluju"
Snažím se co nejmíň škodit přírodě. Děti jsem měla většinu jejich miminkovského věku v látkových plenkách a prala jsem v mýdle (ne ve slizu), kupujeme co nejméně balené potraviny, ovoce zásadně kusové bez obalu a na pečivo, ovoce....mám ušíté látkové pytlíky, takže nemusím brát igelitové sáčky na každou blbinu, kterou koupím. V obchodech předem upozorňuji, že nechci tašku ani sáček (mnohdy se mi je snaží vnutit!) a šiji na zakázku a prodávám látkové tašky pro děti i dospěláky.
Dál, co pavužuji za hodně šetrné je to, že jsem přestala užívat hormonální antiko, používám a vyrábím látkové vložky a kvůli tvorbě odpadu používám menstr.kalíšek.
Nutím rodinu důsledně třídit odpad. Je toho hodně a mám z toho sama za naši familii dobrý pocit.
Jsem vegetarián, kupujeme biopotraviny a hodně věcí máme ze domácí produkce.
Jo, menstruační kalíšek, tojsem zapomněla, to je opravdu zázrak. Musím ho pochválit, co to jde. Nedám na něj dopustit. Vyjde to hrozně levně, zkončily mi bolesti břicha, ani o něm nevím a je to nesmírně šetrné k přírodě
Cituji Dainty: látkových plenkách a prala jsem v mýdle (ne ve slizu)
tý pitný vody se co vyleje do odpadu a zasere se mýdlem, to je ale ekologický
Cituji Dainty: Snažím se co nejmíň škodit přírodě. Děti jsem měla většinu jejich miminkovského věku v látkových plenkách a prala jsem v mýdle (ne ve slizu), kupujeme co nejméně balené potraviny, ovoce zásadně kusové bez obalu a na pečivo, ovoce....mám ušíté látkové pytlíky, takže nemusím brát igelitové sáčky na každou blbinu, kterou koupím. V obchodech předem upozorňuji, že nechci tašku ani sáček (mnohdy se mi je snaží vnutit!) a šiji na zakázku a prodávám látkové tašky pro děti i dospěláky.
Dál, co pavužuji za hodně šetrné je to, že jsem přestala užívat hormonální antiko, používám a vyrábím látkové vložky a kvůli tvorbě odpadu používám menstr.kalíšek.
Nutím rodinu důsledně třídit odpad. Je toho hodně a mám z toho sama za naši familii dobrý pocit.
Jsem vegetarián, kupujeme biopotraviny a hodně věcí máme ze domácí produkce.
Týjo, dobré!
Cituji daty: Daintylátkových plenkách a prala jsem v mýdle (ne ve slizu)
tý pitný vody se co vyleje do odpadu a zasere se mýdlem, to je ale ekologický
Lepší jak tuny odpadu, znečištěné prostředí výrobou jednorázovek atd.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.