Zdravím všechny a zároveň žádám o radu. Přítel má 3. stupeň invalidky (hodně špatně vidí) a normálně dělá v práci, kde mají jednosměnný provoz, ale teďka jim chtějí zavést provoz dvousměnný. Tak bych se vás ráda zeptala, jestli je možné, aby člověk se třetím stupněm invalidky dělal na dvě směny.
Předem děkuji za všechny rady
Pokud bude vykonávat tu stejnou práci, tak kde je potom problém? Jako že při dvousměnným provozu bude vidět hůř? Pokud chceš poradit, zavolej si na inspektorát práce. Mají infolinku, kde v podobných případech lidem radí, jak postupovat a na co mají a nemají právo.
Ahoj,
Tvůj přítel by neměl pracovat vůbec při 3. stupni invalidity.
Mám to taky a pracovat nesmím. Můj ošetřující lékař mně řekl, abych si s tím, že budu pracovat, nehrála. Důchod by mi vzali.
E
Erin, díky moc za radu, vyřídím. Ale tohle má práci normálně na smlouvu ve firmě, není to žádná černota. Je mi teda divné, že ho normálně zaměstnali. Je pravda, že vyžadovali ZTP (asi se jedná o příspěvky, která firma dostane, pokud zaměstná ZTP).
Reaguji na Terca1: Dostane možná úlevu na dani, která není zase tak enormní. Aby dostala příspěvky, musela by těch ZTP zaměstnávat více.
Pracovat člověk může i při 3.stupni invalidity, zdravotní stav musí odpovídat dané práci. Nejsou v tom žádné limity.
Reaguji na LucieVip: a k započítání slevy na dani je právě doklad průkaz ZTP. Stejné jak potvrzení o studiu pro slevu na děti nad 18 let.
Jinak doporučuji jak píše LucieVip - konzultaci na Inspektorátu BP nebo s dobrým právníkem co se na pracovní právo specializuje
Tak už jsme to řešili, samozřejmě že pod falešným jménem a opravdu může pracovat bez omezení, zaměstnavatel na něj bere příspěvky, ale je možné že ČSSZ si ho pozve na přezkoumání zdravotního stavu a důchod mu mohou snížit nebo sebrat.
Cituji K.r.a.p.e.t.k.a: Pracovat člověk může i při 3.stupni invalidity, zdravotní stav musí odpovídat dané práci. Nejsou v tom žádné limity.
Mohla by ses o tom prosím, víc rozepsat? Docela mě tohle téma zajímá.
Jsou nějaké finanční limity, kolik si může vydělat, nebo kolik hodin pracovat, atd?
Jelikož toto teďka s přítelem hodně řešíme, tak by neměly být žádné limity co se týče výdělku či odpracovaných hodin. Pokud zaměstnavatel zaměstná někoho, kdo má invalidku, tak na něj dostává nemalé příspěvky od státu, musí to ovšem nahlásit na české správě sociálního zabezpečení. Ovšem je zde riziko, že čssz si může dotyčného zaměstnance s invalidkou předvolat na přezkoumání zdr. stavu, zda opravdu má nárok na invalidku, když může pracovat - čssz mu tedy invalidku může odebrat, popřípadě snížit stupeň.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.