Cituji Ivčáááá: To je ale ze zákona. Pokud jsi sezdaná, tak je uplně jedno jak se jmenuješ, děti se automaticky jmenují příjmením manžela
Tak to vůbec není pravda Před sezdáním musíš jen zvolit, jestli děti budou mít příjmení po mámě nebo tátovi (např. když si ženich a nevěsta nechá každý své příjmení).
Cituji Ivčáááá: Je to z pohodlnosti měnit doklady nebo jde o zvyk?
Je v tom asi zas zvyk a možná i pohodlnost. Přece jen zas všechno oběhávat se změnou příjmení, některé to dělají i "kvůli" dětem, aby měly pořád stejné příjmení. A pak je tam právě ten zvyk, že ty i okolí jste zvyklé už na vyvdané příjmení (teda hlavně v případě, když ta žena byla vdaná několik let a né třeba 3 roky)
Cituji AlbusFeles: Před sezdáním musíš jen zvolit, jestli děti budou mít příjmení po mámě nebo tátovi (např. když si ženich a nevěsta nechá každý své příjmení).
Přesně tak, je to uvedené i na oddacím listu
Přímo se na to ptají, jak budou budoucí děti.
Mě teda taky překvapilo, že manželovi by vadilo kdybych si nechala svoje příjmení, ale je to prostě konzerva. Aspoň jsem ho až do vyplnění toho předsvatebního formuláže mohla škádlit a napínat
Nás čeká svatba přibližně za rok a už jsme se na to téma bavili. Přítelovo příjmení se mi líbí pouze v mužské podobě. Nezní ani česky, je cizí, takže s přídavkem -ová se mi ježí chlupy Při představě, že bych se tak měla povinně jmenovat, bych do toho nejradši ani nešla On si příjmení na moje určitě nezmění, podniká a už má vybudované jméno.
Uvažuju proto, že si buď nechám jen svoje (tím zcela jistě potěším jeho rodinu) a nebo si dám obě. Jeho bez toho -ová a za něj své.
Stejně jsem asi divná, ale přijde mi to doslova, jako bych "umřela". Úplně jiná identita, jiný člověk a to co jsem dokázala, jakoby bylo vymazáno.
Cituji michelle01: Stejně jsem asi divná, ale přijde mi to doslova, jako bych "umřela". Úplně jiná identita, jiný člověk a to co jsem dokázala, jakoby bylo vymazáno.
Ono jde nejspíš hlavně o to, jaký má člověk ke svému příjmení vztah a jaké jsou vztahy s rodinou. Mně se třeba moje příjmení nelíbí a navíc se svou rodinou nemám nejlepší vztahy a k příjmení jsem nikdy neměla vztah, takže by mi připadalo skoro jako čest vzít si přítelovo jméno a stát se tak ještě víc jeho součástí. Pro mě by to znamenalo i formálně potvrdit, že k sobě patříme, že jsme rodina a že máme společnou jmenovku na dveřích
Cituji michelle01: Stejně jsem asi divná, ale přijde mi to doslova, jako bych "umřela". Úplně jiná identita, jiný člověk a to co jsem dokázala, jakoby bylo vymazáno.
Ano, já mám stejný pocit
Cituji Enriketa: Ono jde nejspíš hlavně o to, jaký má člověk ke svému příjmení vztah a jaké jsou vztahy s rodinou. Mně se třeba moje příjmení nelíbí a navíc se svou rodinou nemám nejlepší vztahy a k příjmení jsem nikdy neměla vztah, takže by mi připadalo skoro jako čest vzít si přítelovo jméno a stát se tak ještě víc jeho součástí.
Máš pravdu. Třeba já mám příjmení neutrální, není cizí ale ani typicky české, jen mi teda trochu vadí, že je neznělé, tak že ho musím často zopakovat nebo se soustředit na zřetelnou výslovnost. A se svou rodinou mám velmi dobré vztahy, proto je mi líto se případně svého příjemní vzdát (navíc nemám bratra, ale jen sestru, tak že nemáme ani "dědice" jména) Je to ale složité, protože když si nechám jen rodné, tak to bude nepraktické a když si vezmu obě, bude to nepraktické ještě víc
Cituji Ivčáááá: Pokud jsi sezdaná, tak je uplně jedno jak se jmenuješ, děti se automaticky jmenují příjmením manžela
To určitě ne, zrovna minulý týden jsem vypisovala formulář a tam si můžeš vybrat, jak se děti budou jmenovat.
Vlastně to ani nechápu tu módu u nesezdanýc párů, že se děti jmenují po otci a maminka jako by k nim nepatřila..
A příjmení budu mít jen jedno - manželovo. Svoje už jsem měla dost dlouho, je čas na nové
Cituji Enriketa: Ono jde nejspíš hlavně o to, jaký má člověk ke svému příjmení vztah a jaké jsou vztahy s rodinou.
Určitě. Mně se moje rodné příjmení líbí moc, v kraji kde žiji je nezvyklé, jsem tu toho příjmení jen já a bratr s manželkou a dětmi a přitom je neutrální. Vždycky mi přišlo těžké představit si, že se tak jednou jmenovat nebudu. Jenže zase souhlasím s tímto
Cituji Enriketa: Pro mě by to znamenalo i formálně potvrdit, že k sobě patříme, že jsme rodina a že máme společnou jmenovku na dveřích
a
Cituji Miasofia: Vlastně to ani nechápu tu módu u nesezdanýc párů, že se děti jmenují po otci a maminka jako by k nim nepatřila..
.
A nakonec to taková změna nebude, protože můj "vyvolený" má příjmení, které je s tím mým tak podobné, že to moje už tak stejně odmala ostatní lidi pletou. Takže nechat si obě dvě, to by byl takový menší jazykolam
V práci mám kolegyni, která byla delší dobu rozvedená, ale kvůli synům si nechala manželovo příjmení, loni se znovu vdala a má obě - nového manžela a toho bývalého, což mě už přijde divné, protože oba synové jsou už téměř dospělí. Obě příjmení jsou stejně dlouhá a v obou jsou písmenka r a ř, takže taky trochu divné.
Cituji michelle01: Stejně jsem asi divná, ale přijde mi to doslova, jako bych "umřela". Úplně jiná identita, jiný člověk a to co jsem dokázala, jakoby bylo vymazáno.
Přesně, já z toho mám skoro až panickou hrůzu, že už nebudu já To jméno je prostě moje a hotovo, jen tak ho nezahodím
Mně se moje příjmení líbí, hodí se mi ke jménu, s rodinou mám vztahy taky dobré... ale až se jednou s přítelem vezmeme, tak si vezmu jeho příjmení... pak až budeme mít rodinu, tak budeme mít všichni stejné jméno a prostě budeme patřit k sobě pro mě to není, že by moje předešlá identita umřela jak už tu bylo někde psáno, ale pro mě to bude nová etapa života, kde začne naše rodina
Cituji Miasofia: Vlastně to ani nechápu tu módu u nesezdanýc párů, že se děti jmenují po otci a maminka jako by k nim nepatřila..
To není móda, to je spíš naopak - dědictví minulosti jako "označení otce" dětí.
Ahojky, taky si budu nechávat obě příjmení, obě s -ová a 4slabičná. Tak si říkám, kde všude to vyplňujete, že to tak řešíte (že to dlouho trvá)? Mi nepřijde, že bych tak často vyplňovala nějaké formuláře... jasně, na začátku to všechno oběhat, nahlásit, ale to bych musela stejně. co dál? Jednou za rok vyplním daňové přiznání, do vizitky v mailu možná přidám iniciál z vyvdaného příjmení a pak možná jednou za rok při nějakém jednání vyplnit formulář s bankou, pojišťovnou... zase tolik toho není, nebo ano?
Přijde mi poměrně nelogické, když si někdo nechá dvě příjmení, přičemž stejně nechce obě používat (podepisování, vyplňování), k čemu to pak je?
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.