Zdravím jsem v páťáku na VŠ obor biochemie a stojím teď před otázkou jestli jít dál na doktorské studium (zakončení PhD. za jménem). Ráda bych si popovídala s lidmy, kteří doktorát dělali, jak na tom byli po dobu studia finančně a jak to bylo potom s prací, jestli jste našli práci snadněji, nebo naopak bylo hledání uplatnění těžší. a jestli byste se do toho šli zunovu? zajímá mě hlavně jak je to po doktorátu s parcí a s penězma. všem moc děkuji za reakce!
Reaguji na Sabča24:
Koukám slečna z oboru No já dělám u doktoranda na bakalářce a jako přijde mi, že je o něho docela dost zájem. Přece jen biochemie má uplatnění dosti široké. A hlavně kamarádka teď nedávno na pracáku viděla nabídky práce z katedry organiky a bylo tam psaný finanční ohodnocení. Nevím přesně ale u oboru Mgr. Ing. bylo něco kolem 15 000,-. Pro ty s vyšším titulem to bylo nějak kolem 23 nevím fakt přesně. Ale rozdíl teda vidět byl dost.
Takže finančně je to určitě lépe ohodnocené. A je jen na tobě, jak ti to jde, jestli na to jsou ještě síly apod. Ale pokud ti nic nebrání, tak bych do toho možná i šla. I dyž to bude dost práce.
Reaguji na SabÄa24:
Tak nevím, jestli s emůžu zapojit, protože jsem taky v páťáku Já jsem ovšem pro doktorát stoprocentně rozhodnutá, protože pokud chci dál pokračovat ve vědě (studuji fyziku), tak se bez doktorátu neobejdu.
Dle mého si pro rozhodnutí musíš sama položit pár otázek - ccheš zůstat ve vědě nebo jít do praxe? Protože pokud chceš jít do praxe - rpůmyslu etc. (nevím co vše má Tvůj obor za možné uplatnění), tak doktorát de fakto nepotřebuješ, myslím že ani žádné výraznější výhody nepřinese a důležitější je stoprocentně praxe. Naopak pokud chceš zůstat ve vědě tak bez doktorátu se zde neobejdeš. Pak jde o peníze - na doktorském studiu stopro nebudeš mít takové peníze, jaké bys mohla dostat třeba v průmyslu. Kamarádky co jsou o rok výš (v prváku na doktorátu) mají mzdu 18 000,- ale základní doktorské stipendium z toho činí pouze 6000,-, zbytek dotavájí jako mzdu za úvazek a pak také formou stipendia z grantu. Jinak doktorské stipendium se u nás ještě navyšuje po složení zkoušky z angličtiny a státnic z oboru. A tady se dostáváme k důležité otázce - pokud Tvůj šéf má dostatek grantů, tak je velká šance, že budeš mít slušné peníze díky odměnám z grantů. Pokud granty nemá, může to být těžký. Já třeba mám GAUK (grant od univerzity karlovy) a díky tomu budu mít v praváku na doktorátu kromě mzdy ještě stýpko z něj, což se taky hodí.......
Suma sumarum, to kolik budeš na doktorském mít záleží na spoustě okolností - jaký úvazek Ti jsou schopni poskytnout, zda má šéf granty, zda ty máš nějaký grant. prostě a jednoduše ve vědě to není tak plně jednoduché, záleží na tom, jak moc se dokážeš sama ohánět
Já jsem doktorát dodělala zhruba před rokem, také v oboru přiírodních věd. Nemůžu říct, že bych toho studia litovala, ale teď zpětně bych se už pro doktorské studium nerozhodla. Na jednu stranu mám v práci asi trochu lepší plat a pozici než bych měla po magisterském studiu, ale kdybych místo toho měla 4 roky praxi v oboru, tak bych byla asi platově úplně jinde. Praxi na škole nikdo ve firmě moc vážně nebere. PhD je dobré pokud uvažuješ, že se přesuneš časem do zahraničí, protože je to mezinárodně uznávaný titul. A nebo jestli chceš budovat kariéru na VŠ nebo třeba akademii věd. To byla moje motivace, proč jsem na doktorské studium šla, ale během studia mě celé to prostředí tak dokonale otrávilo, že jsem raději nastoupila do firmy, kde jsem zatím ve všech směrech spokojenější. Navíc jsi ženská a asi jednou budeš chtít mít děti. Tak si spočítej jak dlouho budeš ještě studovat a ani po studiu bez praxe si je hned tak pořídit nebudeš moci. I když znám pár případů, kdy si holky dělaly doktorát, pořizovaly děti a první práci hledaly až po třicítce. A ty pozice co nakonec s tím svým PhD získaly nebyly nic extra.
Cituji Bridget Jones: Na jednu stranu mám v práci asi trochu lepší plat a pozici než bych měla po magisterském studiu, ale kdybych místo toho měla 4 roky praxi v oboru, tak bych byla asi platově úplně jinde. Praxi na škole nikdo ve firmě moc vážně nebere. PhD je dobré pokud uvažuješ, že se přesuneš časem do zahraničí, protože je to mezinárodně uznávaný titul. A nebo jestli chceš budovat kariéru na VŠ nebo třeba akademii věd.
Naprostý souhlas.
Cituji Bridget Jones: To byla moje motivace, proč jsem na doktorské studium šla, ale během studia mě celé to prostředí tak dokonale otrávilo, že jsem raději nastoupila do firmy, kde jsem zatím ve všech směrech spokojenější.
Tak moje motivace je stejná, tak jsem zvědavá, nakolik mě to znechutí Zatím to vypadá spíš na akademii, protože tam přešla šéfka......
jaké stipendium budeš dostávat na škole si můžeš snadno zjistit, ale počítej s tím, že od 26 si z toho budeš ještě platit zdravotní pojištění. Z toho se dost dobře vyžít nedá, takže je potřeba se domluvit s školitelem zda Ti může nabídnout nějaký úvazek. A tady to byl u mě tak trochu kámen úrazu. V okamžiku kdy máš úvazek na nějakém grantu, tak nemáš jen ty autorská práva na svoji práci a tedy, když máš problémového školitele, tak není úplně jednoduché ho změnit, ve své práci pokračovat a také ji obhájit. Má školitelka si toho byla bohužel vědoma, že pod nikým jiným práci obhájit nemůžu a tak ze mě nebyl v posledním ročníku pouze doktorand, ale osobní šofér, sekretářka a sluha zároveň. Co jsem musela absolvovat proto, abych dostala podpis, že má práce může jít do oponentského řízení by mi asi nikdo nevěřil.
Cituji Bridget Jones: ale kdybych místo toho měla 4 roky praxi v oboru, tak bych byla asi platově úplně jinde.
Naprostý souhlas, v dnešní době je víc praxe než nějaký titul, ten už má a bude mít pomalu každý druhý z nás. JSem tedy jen magistra a o doktorátu jsem také před rokem uvažovala, ale nakonec jsem se rozhodla pro zapojení do pracovního procesu. A věř, že to neni nic skvělého, hodně kamarádek co šlo rovnou po střední do práce jsou teď mnohem výš než já s Mgr. a pokud ten titul potřebují (aby se neřeklo) je zde tolik možností, jak si ho udělat i při práci (spousta soukromých škol)..
Ae určitě je důležité, abys věděla co chceš v budoucnu dělat - někde tě bez něj třeba ani nevezmou, ale někde i s nim budeš pomalu míň než někdo kdo ho nemá, ale už je tam několik let... Tak to aspon já vidím v mém okolí...
Reaguji na bakalářka: Tak ať se Ti daří. Doktorát a výzkum není žádný med. Byť si spousta lidí myslí, že je to prodloužené studium, mládí a podobně.
Cituji Bridget Jones: Co jsem musela absolvovat proto, abych dostala podpis, že má práce může jít do oponentského řízení by mi asi nikdo nevěřil.
Tak o je síla.....Já mám naštěstí šéfku, která už mi vedla bakalářku a teď i diplomku, že by ze mě chtěla osobního šoféra snad nehrozí I když po odborné stránce nás asi sedře z kůže (což není an škodu )
Cituji Bridget Jones: Tak ať se Ti daří. Doktorát a výzkum není žádný med. Byť si spousta lidí myslí, že je to prodloužené studium, mládí a podobně.
Díky . Tak já vzhledem k tomu, že sama jeden grant už mám (GAUK), a pracuju na grantech šéfky už skoro dva roky, tak si trošku víc dovedu představit o čem to je.......Mám tedy štěstí, že jsem se dostala ke své šéfce, protože díky tomu dělám obor který je poměrně perspektivní. Vím, že to žádný med nebude, ale zatím mě to baví
Hele, holky, já se taky trošku zapojím...
Jsem teď v prváku jako doktorand na UPCE. Pokud má někdo vyloženě ambice mít vědeckou kariéru, tak Ph.D. je asi nutnost. Jak tady bylo řečeno. Ale znám taky dost odborníků pro danou oblast a jsou daleko víc fundovanější jak nějakej člověk s tzv. malým doktorátem. Ale to je zas jiná kapitola... Pro praxi je to v drtivé většině úplně k ničemu! Protože bez nějaké předem získané praxe v zaměstnání tenhle titul nemá žádnou váhu. Zaměstnavatel dá v 99% přednost vysokoškolákovi s praxí, než někomu s Ph.D., co praxi nemá skoro žádnou... Soudím to třeba podle inzerátů..., snad jen jednou jsem viděl, že by chtěli někoho s doktorátem (místo do výzkumu v nějakém podniku).
Peníze... To je taky zajímavé téma. U nás je pro prváky odsouhlasená částka 6400 Kč a v posledním ročníku cca 8400 Kč. Třeba na Slovensku maj 500 €, čož je někde jinde. Kamarád na VUT, už ve druháku, má příjem cca 7000 Kč, poplatí kolej, dopravu a sotva přežije. Kamarád ve 4. ročníku na Chem. faklutě je už úplně znechucen celým studiem. Ale jak tady bylo řečeno, pokud má někdo granty, nebo aspoň jeho školitel, tak je to o něčem jiném. Ale nelze na to spoléhat, si myslím. A taky začít pracovat až někdy v cca 28 (29) letech a teprve "budovat" praxi a kariéru, no, nevím... Zas ten život není tak dlouhej, aby člověk jeho 1/3 byl furt ve škole...
Nějaké shrnutí závěrem - pokud chcete mít vědeckou kariéru a takovej život Vás baví, tak Ph.D. ANO, pokud si myslíte, že Vám to nějak dramaticky vylepší pozici na trhu práce, tak Ph.D. NE.
Cituji Little_Boy: Nějaké shrnutí závěrem - pokud chcete mít vědeckou kariéru a takovej život Vás baví, tak Ph.D. ANO, pokud si myslíte, že Vám to nějak dramaticky vylepší pozici na trhu práce, tak Ph.D. NE.
S tím se nedá než souhlasit
Cituji Little_Boy: Peníze... To je taky zajímavé téma. U nás je pro prváky odsouhlasená částka 6400 Kč a v posledním ročníku cca 8400 Kč.
U nás (MFF UK) třeba není výše stipendia vázaná na ročník ale na splněné povinosti. Kromě disertační práce totiž musí doktorand složit zkoušku z angličtiny a pak odborné státnice. Takže základní stýpko je 6000,- (možná plus nějaké drobné), za zkoušku z angličtiny se stýpko navyšuje o 1500,- a za státnice od alších 1500,- Takže třeba moje dvě kolegyně, co jsou us tejné šéfky a jsou o rok výš (prvák doktorandské), tak sice v prvníms emestru mělis týpko 6000,- ale v zimním semestru udělali anglčtinu - takže v letním semestru měli stýpko už 7500,- a teď se chystají na státnice a když je udělají, tak mají od září stýpko 9000,- Samozřejmně je to ale o štěstí - aby šel člověk ke státnicím tak musí mít splněné příslušné předměty a když je v ročníku málo studentů a předměty se nevypýšou tak smůla (obávám se, že to bdue můj případ ). Jinak jak jsem psala, celkově mají holky příjem cca 18000,- protože mají úvazek na akdemii plus odměny z grantů.....
Jak zde opakovaně zaznělo, PhD má smysl, pokud plánuješ akademickou kariéru.
Co tu ale doposud nezaznělo, je zvážení možnosti PhD studia v zahraničí. Pouze málo oborů je u nás na světové úrovni. Pokud chceš něco opravdu umět, v drtivé většině nezbývá, než odejít jinam.
Přesně, je i pak určitej problém s "překvalifikovaností" pro dané pracovní místo. Nejen, že si zaměstnavatel může myslet, že by jsi měla velké finanční nároky (teoreticky), ale taky by se bál toho, že mu třeba časem utečeš, že si u něj uděláš třeba rok praxi a hurá za lepším místem. A navíc, když je v inzerátu požadavek VŠ, tak leckdy stačí bohatě první stupeň VŠ vzdělání, tedy Bc..
Já si myslím, že Ph.D. ano. Ještě tu také nezaznělo, že je možné si dělat doktorát dálkově, takže člověk může mít obojí: kariéru i prestižní a vážený titul.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.