Ahoj holky,jelikož se v tomhle tématu moc nevyznám a ani na internetu tomu moc nerozumím,tak bych Vás chtěla poprosit o rady,co zařídit k dlouhodobějšímu pobytu cizince - bulhara,tady v ČR. Jestli musí zařizovat nějaké speciální povolení k pobytu,jak je to s trvalým bydlištěm -pokud bude žít u mě,může se zde hlásit? Popř.i jak to mají cizinci tady s prací?
Co,kde,jak zařídit?
Moc díky za pomoc,ocením každou radu!
Rozhodující pro vyřizování všech záležitostí je účel pobytu:
zaměstnání - občané EU mají stejné postavení jako češi, takže odpadají složité procesy s povolováním zaměstnání cizince na ÚP
podnikání - opět stejné postavení
Občan EU se zde může zdržovat 3 měsíce třeba jako turista, potom už by měl svůj pobyt nahlásit na cizinecké policii.
Dodávám, že odpověď je velmi zjednodušená, protože je třeba uvést za jakým účelem chcete vyřídit pobyt a podle toho se předkládají doklady na úřadech.
Nejdůležitější je pravovní povolení a povolení k pobytu, stojí to dost běhání po cizinecké policii... Mám zkušenosti, jak je to s Arabem a je to dost těžké, ale myslím si, že s Evropanem by to snad mělo být OK...
Můj partner je Angličan teda, ne Bulhar, ale to by mělo být celkem jedno.
Normálně jsme zašli na úřad, vyplnili příslušné formuláře, vystáli frontu a dostal přechodné povolení k pobytu, mám pocit, že je to na dobu neomezenou. Nebo ne, řekli nám, že asi za tři roky může zažádat o trvalé, jelikož spolu máme dítě (jen jsme se ještě nezvládli vzít ). V případě, že bychom spolu nežili a neměli dítě, tak o ten trvalý pobyt se žádá snad po 5-10 letech.
Dál mám pocit, že se cizinec musí registrovat asi do měsíce. Všechno se to dá určitě najít na webu ministerstva.
Pak jsme mu zařizovali pojištění, to bylo docela problematický. Na nějakou dobu měl prostě pojištění jakoby cestovní cizince v Čechách (opět, kdybychom byli manželé, dostane automaticky stejné u VZP, jako mám já). A od té doby, co má práci, tak mu pojištění strhává a odvádí zaměstnavatel, stejně jako Čechům.
Co se adresy trvalého bydliště týče, tak tam jsem musela dokládat potvrzení, že žije v bytě, který je náš. Respektive můj, jelikož opět, nejsme manželé a jelikož jsme v družstvu, muselo být napsáno jen na mě. Jinak to musí potvrdit třeba ten, kdo byt pronajímá. V případě, že bude bydlet u tebe a je to tvůj dům/byt, tak stačí, že ty. Prostě vlastník.
No nevím, snad jsem ti to nezamotala ještě víc. Ideální prostě je, aby si našel práci a pak není problém řešit pojištění atd. Ale ta registrace k pobytu být musí. Co se hledání práce týče, tak tam neporadím. U nás to problém nebyl, díky tomu, že je prostě Angličan a ještě plynně hovoří FJ a další věci.
No nic, přeju hodně štěstí, snad jsem to moc nezkomplikovala.
Cituji Teesa: Ale ta registrace k pobytu být musí.
A kde si ji má vyřídit? Na jakém úřadě? Nebo na té cizinecké policii? Já sjem přes tohle úplnej dem..t
Cituji Teesa: o se hledání práce týče, tak tam neporadím. U nás to problém nebyl, díky tomu, že je prostě Angličan a ještě plynně hovoří FJ a další věci.
Ten můj taky hovoří plynně aj,jsem zvědavá,co tady sežene...
Díky za rady holky...
Na cizinecné policii jsme byli. My v Praze teda, nevím, kde jste vy. Ale tak to je stejně jedno. Myslím, že na stránkách ministerstva vnitra se dají i stáhnout ty formuláře. Ono už je to dva roky, přesně si to nepamatuju.
Jasně, já to nemyslela tak, že Bulhar si práci nenajde. Záleží na dovednostech, jako u každého jiného. Navíc třeba, na rozdíl od toho mého, zvládá i češtinu.
Když jsme chtěli přiteli zaridit tr. bydliště, tak cizinecká policie řekla, že už tohle neřeši, že to řeší někdo jiný - tak nevím, jak to je s tou cizineckou
Hodně se změnilo, jako i to, že od 1.1.2010 je povinnost mít pojištění v ČR, dřiv mohli mít i s tamni země,ale prý se to falšovalo, či co. Hodně je o tom na netu.
Já jsem se zajimala o bydlení sebe na SK a tam mi řekli, že pokud tam nebudu pracovat, podnikat, tak se nemůžu k žadný zdravotní poj. tam přihlasit....
http://www.mvcr.cz/docDetail.aspx?docid=51279&docT ype=ART&lang=cs
To jsou infa, kdybyste do budoucna řešili trvalé bydliště
Holky, teď jsem to taky trochu řešila, jsem ze SK a našla sem si v ČR práci.. zaměstnavatel za mě platí zdravotní tady, tedy musím být vedena v české pojištovně a na slovenské pojišťovně musím vrátit kartičku pojištěnce.. tam už pojištěná nebudu... ale když si v české pojišťovně zažádám o tzv. formulář E 106 cz, můžu normálně chodit ke svým slovenským lekařům.....jen nevim, jestli se tu musím nějak hlásit k pobytu..trvalé bydliště mam na SK.
Reaguji na Sonia: Přítel je taky Slovák a když byl na navštěvě na SK a měl problém, tak s kartičkou pojištěnce zašel do nemocnice a nemusel hradit nic.
A hlašený to tedy je,ale on je tu dlouho, ještě před vznikem EU.
Reaguji na Sonia:
Určitě se tu k pobytu přihlas, kdybys časem chtěla české občanství, bude se ti to počítat do doby, co tu žiješ.
Ahoj a dobrý den,
chtěla bych se taky zeptat (protože už nevím, jak dál) - jsem Slovenka a již čtvrtý rok bydlím v ČR (a taky zde pracuji), ale doposud jsem si nezařídila přechodný ani dlouhodobý pobyt (a asi jsem měla), a nedávno jsem si říkala že bych ráda do autoškoly, ale k tomu je přechodný pobyt nutný. Prosím nevíte, jestli není problém se přihlásit po tak dlouhé době? Moc děkuji za odpovědi...
k přihlášení dlouhodobého i krátkodobého pobytu potřebuješ mít vyplněný list - jsou různé formuláře, jejich obsahem je přímo - jmého toho, kdo tě přihlašuje, na jakou dobu tě přihlašuje, co on je k dané nemovistosti, výpis z katastru nemovitostí, že on je vlastníkem nemovitosti a to vše ověřené před notářem - a pokud možno s majitelem dojdeš na cizineckou policii, aby ti to zapsali ( možná u Slováků stačí jen Městský úřad)
Pokud byste ještě někdo potřebovali poradit ohledně trvalého pobytu napiště mi klidně zprávu. Řešila jsem ho asi před měsícem pro bratrance svého přítele, který je z Chile. Takže jsem o tom přečetla mraky informací
Jinak doporucuju určite stránky mvčr jak jsou napsané výše a třeba ještě něco najdete tady: infocizinci.cz
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.