Bruce78
Néé máš určitě pravdu, hlavně taky si nedovedu představit, že by se jednomu z nás něco stalo a naši rodiče v tu chvíli zajímal majetek.
Jen spíš můj manžel má bratra pro kterého nemám slušný název a žije s rodiči manžela na které má řekla bych docela velký vliv tak jedině z této strany bych čekala nějaký zásah protože ten je opravdu schopný jít přes mrtvoly.
A ještě prosím otázka, kdyby jsme se přeci jen rozhodli tuto situaci nějak řešit, za kým máme jít? To řeší právník nebo notář?
Pokud jsi manželka, dědíš jenom Ty, případně Vaše děti.
Rodiče jsou sice v 1. skupině, ale Ti dědí jenom v případě, že zemřelé dítě nemá manželku a děti.
Toť vše.
Za notářem chodit nemusíte, je to tak ze zákona, je to SJM (společné jmění manželů).
Je to podle mě vážně tak, jak říkaly imoen a Lisa- před měsícem jsem se to učila na zk. Dědí manžel(ka) v 1.skupině jen, když jsou děti. Jinak v druhý, kde je s rodiči a musí ji připadnout min. polovina.
A jo oprava, vy nemáte děti. Tak potom by bylo lepší sepsat u notáře závěť, kde Tě manžel ustanovuje jediným dědicem. Anebo rychle mimi a to potom budete dědit napůl
NO TEARS a VIKI 161
Holky moc díky, budeme muset dělat mimi!
Ba ne, spíš mě to jen tak zajímalo jak to vlastně je. Ale je fakt, že v dnešní době je fakt lepší mít vše podložené smlouvama apodobně!
V případě úmrtí jednoho z manželů dědí manžel (manželka) a to v plné výši, pokud nejsou děti, které spadají do první skupiny. Pokud by nebyl ženatý a ty byla družka, tak by vše zdědili rodiče (pokud by nezanechal závěť) Ale v tvém případě by veškeré dědictví, bez výjimky, připadlo tobě.
Co se týče odmítnutí dědictví - dluhů - tak to se pak odmítá v plném rozsahu - pokud na dům bude dluh, hypotéka a ty to odmítneš platit, tak samozřejmě odmítáš i ten dům a v tomto případě myslím dědictví připadá rodičům zesnulého. To je šílený o tom mluvit, ale stát se může cokoliv.
A tak mě napadá, není ještě třeba rozdíl když se jedná o SJM než když se jedná o věci, které nejsou ve SJM? Pak bych chápala, že dědí manžel/ka s rodiči napůl ale SJM třeba dědí manželka sama, nemůže to tak být??
Já jsem teda zatím jenom laik-student, ale řekla bych, že SJM se rozdělí ještě před vypořádáním dědictví. A co se tedy týká domu, tak by Vám měla připadnout půlka a ta druhá by spadala do dědictví po manželovi. A ta by se pak v rámci dědictví dělila mezi Vás a jeho rodiče.
Takže v praxi mi to vychází asi tak, že by Vám mělo připadnout 3/4 domu, na 1/4 by měli nárok rodiče. Ovšem je otázkou, jestli byste se nedohodli na jiném vypořádání v průběhu dědického řízení.
Není zač, podle té teorie co jsem zatím pochytila by to tak mělo být.. Třeba to nějak doplní/opraví nějaká dostudovaná právnička.
Ale každopádně přeju, abyste se vůbec do takové situace nedostala a v praxi to řešit nemusela!
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.