Ahoj, možná můj dotaz bude znít dost hloupě, ale nemám s tímhle vůbec zkušenosti.
Naši kamarádi mají asi za 2 týdny svatbu, kam jsme pozvaní (já a přítel) na obřad i na hostinu. Tento týden nám mají přivést svatební koláče a já nevím jestli jim máme dát nějaké peníze a kolik. V minulosti jsme už párkrát koláče dostali, ale nikdy jsem potom nešli na svatbu - vzdálené sestřenice atd., takže jsme jim vlastně nedali ani svatební dar (resp. nějaké ty penízky). Ty jsme právě dali při předávání koláčů.
Jenže tentokrát na tu svatbu půjdeme a chceme jim koupit nějak malý dárek a do svatebního přání přidat peníze. Máme dát symbolicky i něco při předávání koláčů?
Tak jak je to tedy správně?
My máme dost sousedů(RD na okraji menšího města)a taky velkou rodinu.Děláme to tak,že sousedům za koláče 100,- a na hostinu nechodíme a rodina 200,- a na hostinu dar nebo peníze,co si vyberou.Je to jako za benzín a všimné (pamatují si,že ještě žijeme).
JJ, Morava nebo vlastně spíše Slezsko. Já jsem ze svatebních zvyků úplně v lese Ale vím, že právě při předávání koláčů se nějaké peníze dávají. Teda myslím si to
Jednou dokonce k přítelovým rodičům přijeli jejich dobří známí (ale ne rodina) s dcerou, která se vdávala. Dovezli koláče a seděli tak dlouho dokud jeho mamka nevytáhla peněženku. Přišlo nám to strašně trapné a od té doby tomu s přítelem říkáme "výpalné".
Pokud s nimi pojede nějaké dítě, které vám košíček dá, tak tomu se dává. Dospělému nevím. Ale vždy když se u nás v rodině pekly koláčky, tak se pak rozvážely s nějakým prckem-ale ty peníze zůstavají jemu. Tak je to alespoň v mém okolí.
U nás se teda rozdávají koláčky po známých a sousedech, peníze se za ně rozhodně nedávají. Maximálně panáka
Přesně tak, Morava a Slezsko (né všude), je to takový ,,zvyk,, dávát peníze za koláčky, takový revanš u nás se většinou dává 500,- když je to rodina... i když je to teda dost, ale zase na druhou stranu vždycky dostaneme milion koláčků a cukroví.
Teeeda... slečny a paní, celkem čumím, že i v tak malé zemi jako je ČR, se ty zvyky celkem liší.
Reaguji na Heja: Ahoj,jsem ze Slezska a u nás v rodině se to dělá tak,že za koláče 500Kč a pak na svatbě se předává dar v min hodnotě 500Kč,jdete-li 2, 500Kč na jednoho je v podstatě minimum za to co sníte a propijete.Zda chtějí dárek nebo peníze se můžeš klidně zeptat...
u nás to je dost dodržovaný zvyk . . . minimálně 500,- dejte, to jestli jdete na svatbu moc nesouvisí. Švagr ke z čech a zanesl nám k tomu ještě zvyk přímo na svatbě večer vybírat do nevěstina střevíčku peníze a to je jakože na kočárek . . . peníze za koláče jsou do začátku pro novomanžele a dávají je péct rodiče
Někde se to stále drží a jak už jsi psala, dala bych něco jen v případě, že s sebou budou mít malé dítě.
Dnes už se ale (v mém okolí) nic nedává.
Jinak nevím, jaký názor na to máte, ale mně to přijde hrozně trapné. Nedokážu si představit lítat po příbuzných a kamarádech a za koláče po nich chtít nějaké peníze..vždyť není moje věc, že je pečou a že se rozhodli nechat oddat. Celkově tradice ohledně svateb nemám ráda a asi na to mám dost vyhraněný názor, ale vážně to nechápu. Toto je jen další věc, která mě ujišťuje v tom, že u nás se koláče péct nebudou To už je ale OT. Jenže mi to nedalo
Mmch, babi mi říkala, že za nich kdysi se dávaly potraviny (mléko, vejce..) atp.
Reaguji na Heja: jo a když jsem se vdávala, vybralo se za koláče přes 60 000,- (babičky dávaly fakt hooodně)
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.