Ahoj, byla jsem na pohovoru na jednu pozici a nevěděla, jaký plat si říct... Raději jsem uvedla menší částku, byl to jeden z prvních pohovorů, teď už vím, že by se člověk neměl bát říct, co si představuje... Pak jsem si na internetu všimla, že inzerát měli ještě na jiných stránkách a tam byl plat uvedený vyšší... Teď mi vrtá hlavou, kolik by mi dali, pokud by ta práce náhodou vyšla a jestli by byla ještě nějaká šance otázku peněz probrat a neodradilo by je to...
Záleží na tom, o jakou firmu se jedná. Jsou i takové firmy, kde ti dají o malinko víc než sis řekla, aby tě víc namotivovali k práci. Ale velké procento firem se chová tak, že ti dají jenom to, o co sis řekla - vyšší mzda by pro ně byly vyšší náklady.
Pokud by práce vyšla, tak bych otázku peněz asi už znovu sama neotevírala. Další šance na zvýšení mzdy by mohla být po skončení zkušební doby, kdy se trochu zapracuješ a budou vidět nějaké výsledky.
Cituji DanielaM: Další šance na zvýšení mzdy by mohla být po skončení zkušební doby, kdy se trochu zapracuješ a budou vidět nějaké výsledky.
To zní rozumně díky
Já jsem skoro všude zase dostala víc než jsem si řekla...vždycky se člověk na pohovoru trochu podhodnotí, když neví, jaký plat firma nabízí...
Každá firma má určitý rozpočet, to je pravda. Ale nesouhlasila bych s podhodnocováním, já osobně bych se spíš mírně nadhodnotila. Samozřejmě v případě, že máš přehled, jak se v tom oboru mzdy pohybují. S rozumnými zaměstnavateli bývá prostor k diskuzi, a když si hned na začátku sebevědomě řekneš víc, máš podle mě větší šanci, že víc dostaneš
Stalo se mi, že jsem byla na pohovu odmítla jsem tu firmu, že upřednostním jinou, tak se zeptali zda je to o penězích, hned mi svitlo a řekla jsem,že ano. Tak jsme se domluvili,že se ještě potkáme, na dalším pohovoru mi nabídli více. Práci jsem přijala, ale stejně jsem nebyla spokojená měla jsem dát na svůj instinkt a né na peníze.
Cituji slecna.: když si hned na začátku sebevědomě řekneš víc, máš podle mě větší šanci, že víc dostaneš
A nebo taky máš větší šanci, že tě do zaměstnání vůbec nepřijmou a vezmou si raději někoho "skromnějšího." Být sebevědomá co se týče mzdových podmínek je určitě dobrá věc, ale záleží taky na tom, co člověk může firmě nabídnout, co umí a jaké má za sebou pracovní výsledky. Jestli přijde na pohovor mladá holčina po vysoké škole s nulovou praxí a sebevědomě si řekne o "velké" peníze, tak to asi není úplně na místě. Ne vždy je člověk v takové pozici, aby si mohl říct o víc.
Při pohovorech si vždycky stanovím svojí cenu, pod kterou bych nešla a přidám k tomu trochu něco navíc (tak do 10%). Zatím si mě vždycky vybrali, se slovy většinou takovouhle částku si představujem po zaučení, nabízíme o něco míň (a většinou se min. dostanu na svojí minimální představu (nebo na víc)).
Hodně záleží na tom, v jakým oboru pracuješ, jaká je tam konkurence (jestli např. uklízečku seženou snadno a nepotřebujou extra kvalifikaci, tak tě nadhodnocený platu automaticky vyškrtne), jakou máš praxi (jako zkušenej ajťák si musíš říct o odpovídající plat - tj. nadhodnotit se, protože když se značně podhodnotíš, tak tě nevezmou, protože si řeknou, že např. možná neumí všechno, co říká a nemá takový zkušenosti).
takže zbytečně nepodhodnocovat a ne moc přeceňovat. zjistit si kolik se v tvém kraji na dané pozici bere a podle toho se rozumně ohodnotit.
hodně záleží na to, o co jde, třeba ve státní správě ti skoro vždycky dají tabulky i kdyby sis řekla více nebo méně, to je prostě jedno a dělají to tak, aby všichni v rámci té jedné skupiny zaměstnanců třeba na odboru měli stejně
v soukromé sféře věřím, že když si řekneš deset a oni chtěli dát dvacet, tak ti dají třináct a jsou rádi, jak výhodně si toho zaměstnance vybrali, ale zase to trochu i záleží, většinou když je deset lidí na stejné pozici, tak se snaží aby ti lidé moc rozdílné mzdy neměli, ono se to většinou časem rozkřikne, kdo kolik má a ty velké rozdíly pak nedělají dobrotu...a záleží taky kdo rozhoduje, jestli někdo z jehož kapsy to jde nebo nějaký "obyč zaměstnanec", který ti prostě dá, to co může protože je mu to jedno, pokud jde vyloženě o šéfa nebo o nějaké vedení, které má na starosti třeba i finance, tak ti se tě budou spíše snažit "oškubat" ...a ještě záleží i obecně na mzdové politice, protože někde jsou rozpočty na jednotlivé zaměstnance a co se jim nevyplatí na mzdách, jde třeba na odměny a to pak můžou mít ti vedoucí třeba motivaci šetřit na ty odměny atp...jednoznačné to podle mě moc není...
dobré je se na pohovoru trochu nadhodnotit, ale ne moc tak maximálně 10-20%, je to individuální, někde když řekneš více než měli v rozpočtu, tak tě rovnou škrtnou, někde si o tom s tebou promluví a pokusí se domluvit...důležité je i to, jakým způsobem to formuluješ, jestli řekneš "pod dvacet nejdu" nebo "líbilo by se mi okolo dvaceti"
Taky jsem dostala víc. Řekla jsem si schválně hned o víc, aby byl prostor ke kompromisu. A nakonec dali ještě asi o 5 000 víc, takže super
Reaguji na Hannahka: Já měla stejnou strategii a je to ok. Většinou, když jsem byla přes jejich rozpočet, tak mi to rovnou řekli a bylo na mě, jestli se s nimi chci nebo nechci dál bavit.
Na některé pozice mají firmy stanovenou pevnou částku, takže mně se třikrát (ze tří dosavadních prací) stalo, že jsem dostala víc, než jsem si řekla.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.