Ahoj , chtěla jsem se zeptat na informace ohledně CŽV na právnické fakultě. Na veškeré informace. Chci si podat přihlášku. Stále mi v hlavě kolují obavy "Co když to nezvládnu a peníze přijdou vniveč?". Další věcí je, že jsem hodně četla o kritice CŽV z řad studentů UK i profesorů.
Cituji Lucinka58: Na veškeré informace.
Nezlob se na mě, ale pokud chceš jít na vysokou školu, měla bys být s to si informace o ní najít a vyhodnotit sama na webu dané školy.
Něco jiného jsou samozřejmě názory a zkušneosti ostatních:
Cituji Lucinka58: sem hodně četla o kritice CŽV z řad studentů UK i profesorů.
CŽV je hodně kritizované, neb škola z něj sice má docela dost peněz, ale pořád se jedná o lidi, kteří u řádných přijímaček skončili pod čarou a kteří si zaplatili de facto možnost absolvovat první ročník pod hlavičkou CŽV a následně plynule přejít do druháku, aniž by museli znova dělat přijímačky. Ano, jsou tam nějaké podmínky jako dobrý průměr, ale ten má v prváku snad každej.
Na jednu stranu je CŽV dobrá šance, jak neztratit rok studia, na druhou stranu musí člověk počítat, že někteří studenti, kteří jsou v řádném studiu, se na něj budou dívat skrz prsty, neb díky lidem z CŽV je pak druhák větší o několik desítek studentů, kteří ty přijímačky neudělali a prvák si prostě zaplatili.
edit: Abych ještě přidala svůj názor: jestli tě to finančně nezrujnuje, běž do toho. CŽV je podle mého názoru dobrý způsob, jak se dostat na práva bez splnění percentilu (nebo jak tomu teď říkají) a neztratit rok. Výuka i náročnost zkoušek je stejná jako pro řádné studenty. No a jestli to nezvládneš? Upřímně, prvák je opravdu nejlehčí, takže jestli ho nezvládneš, budeš vědět aspoň hned, že ta škola prostě není pro tebe. Jsou lidé, kteří to zjistí nebo je vylejou třeba až od závěrečných státnic
Řekla bych, že brát studenty na CŽV může být od školy tak trochu záměr. O pražská práva je stále velký zájem, a získají tím platící studenty. Pro školu lepší, než kdyby vzali o tolik lidí víc na standardní studium.
A nemyslím si, že kdo je kousek pod čarou, je zcela neschopný
Cituji tara123: CŽV může být od školy tak trochu záměr.
Ne tak trochu. Je to způsob, jak si vydělat.
Cituji tara123: nemyslím si, že kdo je kousek pod čarou, je zcela neschopný
To ne, ale pořád je to ten, který zůstal pod čarou (ať už z jakéhokoli důvodu) a narozdíl od studentů, kteří se dostali, si prostě ten rozdíl mezi "přijat" a "nepřijat" zaplatil. Je to určitým způsobem fér, ale je to i důvod, proč jsou lidi z CŽV často mezi ostatními studenty bráni jinak.
Mně osobně to přijde fér cena, nevím ale, jak jsou momentálně nastaveny podmínky pro přijetí do CŽV a podmínky přijetí z CŽV do druhého ročníku řádného studia, nicméně dřív to bylo tak, že tam brali prakticky každého, kdo ty přijímačky dělal a neuspěl, a podmínkou pro přijetí do 2. ročníku řádného studia byl průměr do 1,5, což zvládne opravdu každý, když se trochu snaží. Nehledě na to, že znova už se přijímačky dělat nemusely. De facto to tak byl prvák zaplacený tím, kdo se nedostal.
Cituji saprenza: To ne, ale pořád je to ten, který zůstal pod čarou (ať už z jakéhokoli důvodu) a narozdíl od studentů, kteří se dostali, si prostě ten rozdíl mezi "přijat" a "nepřijat" zaplatil.
Škola by mohla udělat čáru trochu níž, čímž by tito lidé byli nad čarou, to je otázka aktuální situace. Ale proč by to fakulta dělala, když jsou ochotni si zaplatit. Řekla bych, taková ukázka tržního prostředí Chovaly by se tak i jiné školy, jen si to většina z nich nemůže dovolit, protože nemá takové množství zájemců, a už vůbec ne mezi lidmi ochotnými a schopnými peníze dát.
Studenty CŽV bych nezatracovala. Jsou pod větším tlakem než "běžní" studenti, v horší pozici, nejistotě, kromě roku studia můžou přijít vniveč i jejich peníze .... teď koukám, že to hodnotím asi příliš "sociálně citlivě"
Cituji tara123: Jsou pod větším tlakem než "běžní" studenti, v horší pozici, nejistotě, kromě roku studia můžou přijít vniveč i jejich peníze .... teď koukám, že to hodnotím asi příliš "sociálně citlivě"
V horší pozici? Já nevím, no. Ať si myslím o PF UK cokoli, pořád je to jedna z nejžádanějších škol v ČR a většina lidí z CŽV se na ni dostane, i když neudělala přijímačky, tak jaký tlak? Jasně, je to dost peněž, ale vzhledem k tomu, že musí jen slušně udělat prvácké zkoužky, a tomu, co za to získají, mi to ale přijde naprosto pořádku.
Logika toho je jednoduchá. Uděláš přijímačky - neplatíš. Neuděláš přijímačky a chceš studovat? Zaplať si první rok a ukaž, že bys na to měl. Prostě platí za to, že nebyli s to napsat přijímací test.
Sociálně citlivě to asi hodnotíš, no .
Cituji saprenza: Prostě platí za to, že nebyli s to napsat přijímací test.
Jasně, když je víc zájemců, musí být nastavena "filtrační pravidla". Vždy bude někdo, komu to uniklo o fous.
Cituji tara123: Škola by mohla udělat čáru trochu níž
? Anebo by mohla rovnou vzít všechny, že?
Cituji tara123: čímž by tito lidé byli nad čarou
To máš odkud? nechci znít nějak jízlivě, ale celoživotko je často vstupenkou na práva pro děti z bohatších rodin, jejichž rodiče jsou třeba mnohdy i právnící není to většinou tak, že by se tam hlásili Ti lidé, kteří byli těsně pod čarou.
Cituji tara123: a už vůbec ne mezi lidmi ochotnými a schopnými peníze dát.
O tom to právě je
Cituji tara123: kromě roku studia můžou přijít vniveč i jejich peníze
Jak již bylo řečeno, první ročník je na právech takový rozjezdový. Není těžké jím projít, pokud člověk není lempl.
Cituji tara123: v horší pozici,
S tím souhlasím. Nebylo výjimkou, že např. ke zkoušce se dostali až jako poslední.
Cituji tara123: A nemyslím si, že kdo je kousek pod čarou, je zcela neschopný
Není neschopný, jen nebyl schopný úspěšně složit přijímací zkoušky.
Cituji saprenza: To ne, ale pořád je to ten, který zůstal pod čarou (ať už z jakéhokoli důvodu) a narozdíl od studentů, kteří se dostali, si prostě ten rozdíl mezi "přijat" a "nepřijat" zaplatil.
Mně osobně tito studenti nevadili, pokud jsem viděla, že nejsou naprosto tupí a mají zájem. Pak tam byla druhá kategorie, a to "rodiče mi to zaplatili", což jsem nemohla vystát, stejně jako spoustu vyučujících. Takže na to bych si dávala bacha.
Jinak pokud se nedostaneš do řádného studia a nemáš problém si to zaplatit, tak proč ne, ale počítej s tím, že se možná hůře budeš dostávat do kolektivu a někteří vyučující na to budou koukat také skrz prsty.
Cituji Dendínka: Anebo by mohla rovnou vzít všechny, že?
Ale nééé, to byla jen taková úvaha, jakou cestou si škola pomůže k platbě za výuku většího počtu studentů.
Cituji Dendínka: eloživotko je často vstupenkou na práva pro děti z bohatších rodin, jejichž rodiče jsou třeba mnohdy i právnící
Od těchto rodičů je tlak určitě velký. Mají třeba plán na postupné převzetí firmy synem, tak se snaží v rámci svých možností, že. Funguje to tak třeba na medicíně. Vlastně všude, kde je větší poptávka než nabídka.
Reaguji na tara123:
chodila jsi na práva? Nebo máš v okolí nějaké právníky? Pokud ano, tak jistě víš, jak to myslím. Tlak bude vyvinut na studenta z chudších poměrů, který studuje, aby později zajistil svoji rodinu, ne na rozmazlence, který je zvyklý, že ho tatínek ze všeho vyseká a všechno mu pořídí.
Cituji Dendínka: Tlak bude vyvinut na studenta z chudších poměrů, který studuje, aby později zajistil svoji rodinu, ne na rozmazlence, který je zvyklý, že ho tatínek ze všeho vyseká a všechno mu pořídí.
Asi s postupující večerní hodinou ztrácím schopnost jasného vyjadřování V tomto případě jsem myslela tlak rodičů - právníků na školu, aby se tam jejich dítě dostalo, a následně i udrželo. Třeba cestou odvolání.
Cituji tara123: Třeba cestou odvolání.
Cesta odvolání je standardní opravný prostředek. Dendínka měla asi namysli ty poněkud méně standardní
Cituji saprenza: Cesta odvolání je standardní opravný prostředek. Dendínka měla asi namysli ty poněkud méně standardní
Samozřejmě, že je odvolání standardní prostředek. Jen může probíhat ba naopak docela nestandardně ...... během hlavního přijímacího řízení "to" nejde, ale odvolačkou by se "to" dalo zvládnout.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.