Zabezpečení kuchyně, když začnou být děti zvídavé
Bezpečnost na prvním místě
Děti jsou neposedné, zajistit jejich bezpečnost je pro každého rodiče jedním z těch nejtěžších úkolů. Po celou dobu musíte být ve střehu, vědět, kde jsou a co dělají, pozorovat, zda pořád leží, sedí nebo se někam vydali, musíte umět včas zareagovat. Když to jednou nestihnete a dítko si skřípne prstíky do šuplíku, dlouho si to vyčítáte, stejně tak, když se náhodou skulí z pohovky.
Když přitom ale třeba vaříte, jde skoro o nadlidský úkol. Většina rodičů to řeší tak, že si dítko berou s sebou do kuchyně, aby ho měli na očích. I tady se toho ale může stát celá řada, zabezpečení kuchyně by tak mělo být samozřejmostí.
Nejprve se na prostor podívejte z dětské perspektivy
Kuchyně je naprosto fascinujícím místem, vznikají tu všechny dobroty, navíc je tady toho tolik k objevování. Nejrůznější zásuvky, židle, barevné dózy, hrnečky, stojan na nože a spousta dalších věcí. Možná vás ani nenapadne, co všechno dítě může zaujmout.
Abyste si to dokázali alespoň částečně představit, podívejte se na kuchyň dětskýma očima, navíc z jejich perspektivy. Klekněte si na všechny čtyři a po kuchyni se rozhlédněte. Dívejte se po všem, co vašeho potomka může zaujmout, co by mohl vzít do ruky, kam by mohl sáhnout, o co by se mohl uhodit. Vše si buď pečlivě zapamatujte, nebo si to zapisujte. Co všechno můžete objevit?
Ostré rohy opatřete krytkami
Jedním z nejčastějších problémů jsou u nábytku ostré rohy. Je jedno, zda jde o kuchyňskou linku nebo nábytek v obýváku, opatřete je krytkami, které ostrý roh zakryjí a zabrání nejhoršímu.
Zabezpečte i elektrické zásuvky a kabely
Zvídavé děti zajímá vše, co objeví, velkým lákadlem jsou elektrické zásuvky. Ani se nenadějete a strčí do nich prstíky. Buďte o rok napřed a zásuvky opatřete speciálními krytkami. Všimněte si i kabelů, které k zásuvkám vedou a děti by je mohly chytit, zatáhnout za ně a celý spotřebič na sebe shodit. Schovejte je do lišty nebo za nábytek, pokud vedou i po podlaze, pak je k ní přichyťte.
I šuplíky mohou ublížit
Zásuvky jsou plné zajímavých věcí, jsou tam vařečky, příbory, možná i barevné krabičky s čajem. Když se do nich dítě bude chtít dostat, snadno si tam prstíky skřípne, navíc na sebe může převrhnout celý jejich obsah, včetně nebezpečných nožů, vývrtky apod. I na to ale existuje řešení, stačí je opatřit ochrannými pojistkami nebo zámky.
Pozor na varnou desku
Noční můra mnoha rodičů. Kdo z nás se nebojí, že na sebe potomek převrhne hrnec s vařící polévkou nebo horkým kakaem? Pokud u sporáku nestojíte a nehlídáte ho, zabezpečte ho zábranou, ať se k němu dítě nedostane.
Ubrus nahraďte prostíráním
Jamile se dítě začne stavět, hledá všechno možné, co mu pomůže se postavit na nohy a vidět svět z větší výšky. Ubrus je častým pomocníkem, když je na stole ale prostřeno, může na sebe vše strhnout a pořezat se o střepy nebo na sebe zase převrhnout nádobu s horkou polévkou nebo nápojem. Vyměňte ubrus za prostírání.
Nebezpečné předměty schovejte
V kuchyni máme kuchyňské vybavení jako nože, struhadla, těžké pánvičky i různé chemikálie, nic z toho do dětských rukou nepatří. Najděte všem podobným věcem takové místo, kam dítě nedosáhne a nedostane se tam.
Komentáře
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit