Ultrafiltráty a jejich počátek (I. díl)
Je tomu už 40 let, kdy ve Švýcarsku začala působit klinika La Praire. Je vám ten název povědomý? Možná si ho dáte do spojitosti s luxusními drahými krémy na letištích, ale původně to byla významná klinika, vedená doktorem Niehansem. Na klinice La Praire se léčilo pomocí tkáňových buněk (POZOR! ne kmenových) nebo později jejich částí.
Tehdy na kliniku jezdilo mnoho významných i méně významných ale bohatých lidí, přičemž jejich cíl byl jasný – toužili po omlazení. V průběhu pobytu se jim podávali preparáty složené z buněk ovcí, respektive mladých jehňat. Postupem času se tato technologie transformovala i do Německa, kde léčil pomocí tkáňových buněk doktor Block. Tkáňovými buňkami se léčil dokonce i jeden papež. Později však začala EU vyvíjet nátlak na to, že se celé buňky zvířat nesmí užívat (údajně kvůli alergiím) a postupně se celá praxe dostala do zapomnění.
Vývoj vlastních ultafiltrátů
Takřka na přelomu století se k celé filozofii přihlásil doktor Molnár, který navrhl, aby se užívaly jen části buněk. Díky tomu se podařilo vyvrátit teorie o alergizaci z cizí bílkoviny a používání tkáňových buněk se stalo legální. V roce 2007 došlo v Paříži na konferenci o antiagingu k zajímavému setkání. S doktorem Molnárem se tam potkal významný ortoped a lékař estetické medicíny MUDr. Peter Hajduk, který působí v ČR i na Slovensku.
Metoda zaujala doktora Hajduka natolik, že začal na své klinice postupně s vývojem vlastních ultrafiltrátů. „Jelikož ovce u nás nejsou tak dostupné, začali jsme využíváním tkání mladých králíků, což se nemusí některým lidem líbit, ale k podpoře terapie některých nemocí jsou savčí peptidy nezbytné. Mnoho regulérních léků a dokonce i kosmetiky pochází ze zvířat. Nicméně z etického hlediska jsme se nechtěli podílet na využívání zvířat více, než je nezbytně nutné, a proto jsme začali experimentovat s rostlinami a houbami,“ vypraví s nadšením primář Hajduk. Vznikly ultrafiltráty fyto.
Komentáře
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
To je tak okurková sezóna, že se název článku (ultrafiltráty) musí vysvětlit až v článku následujícím?
Celkem by mě zajímal pojem "tkáňová buňka". Můžete mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi "normální" buňkou a buňkou tkáňovou? Jasně, ta tkáňová asi bude z nějaké tkáně, ale odkud je pak ta "normální"?
Ještě bych se pozastavila nad pojmem, že tyto tkáňové buňky něco "léčí". Léčit mohou léčiva, nikoli však doplňky stravy apod.
Celý článek na mě působí tak, jako kdyby ho psal někdo, kdo o celém tématu nemá ani páru.
Pokud se mýlím, vyveďte mě prosím někdo z omylu, ráda se přiučím něčemu novému, protože i mé vědomosti jsou pouze omezené
Hezký den všem
Označením textu a kliknutím vložíte citaci.
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit