Rybíz: omladí pleť, zvedne náladu, zažene únavu
Cítíte se unaveně, podrážděně nebo je vaše pleť mdlá, opupínkovaná, vrásčitá? Zamyslete se, jestli nezapomínáte na něco tak prostého, jako je „obyčejný“ vitamín C.
Že je vitamín C základním prvkem pro vitalitu celého těla, psychickou pohodu a zářivou pleť, už není žádným tajemstvím. Jeho přítomnost v organismu je nutná například při tvorbě serotoninu, hormonu dobré nálady, a také kolagenu, který udržuje vaši pleť pevnou a svěží.
Jak si doplnit céčko co nejefektivněji? Nespoléhejte se na tablety, které v žádném případě nejsou plnohodnotnou náhradou za vitamíny z přírody. Dle četných studií provedených na statisících lidí nám nepřinášejí opravdový užitek, to protože je tělo nedokáže pořádně využít.
Naštěstí teď v létě není o čerstvé šťavnaté plody nouze!
Jak dostat z rybízu 4x více vitamínů?
Mimořádně bohatým zdrojem vitamínu C je rybíz, jehož sezóna právě začala. V jedné bobuli najdete až 2 mg. Oficiální denní doporučená dávka je 60 mg, pokud jste ale ve stresu, kouříte nebo berete hormonální antikoncepci, vaše potřeba je vyšší – až 250 mg.
Pro představu je to asi 10 hroznů rybízu a to není tak moc, no ne?
A ještě snáze to půjde, pokud rybíz odšťavníte. Tekuté vitamíny přijímá tělo daleko lépe – zatímco z celých plodů si vezme jen 17 % živin, ze šťávy je to až 68 %. A to je 4x více! Při odšťavňování se totiž zbavíme nerozpustné vlákniny, která vstřebávání vitamínů omezuje. Ve šťávě zůstane akorát rozpustná vláknina, která je stejně jako nerozpustná zdraví prospěšná, ale na rozdíl od ní vstřebávání nebrání.
Problémem rybízové šťávy může být kyselá chuť. Pokud tedy nechcete bavit ostatní členy domácnosti svými škleby, neutralizujte kyselost přimícháním šťávy z jablek, vodního melounu nebo banánu.
Nejím rybíz ani marmeládu, protože mi vadí ty pecičky
Při odšťavňování rybízu se zároveň bez práce zbavíte peciček, které mohou být pro mnohé nepříjemné. To je výhodou i pro ty, co si dělají domácí rybízovou marmeládu nebo sirup. Díky odšťavňovači se vyhnou otrhávání bobulí ze stopek i jejich svařování a pasírování, při kterém se beztak nezbaví zrníček dokonale. Ne každý přístroj je ale na drobné bobule dělaný.
Nejlepší odšťavňovač na rybíz
Nejlepší odšťavňovač na rybíz je bezkonkurenčně Sana Juicer EUJ-808. Při našem odšťavňování rybízu obstál na jedničku, na rozdíl od jiných přístrojů, které se postupně zahltily, nebo se jim ucpalo síto. Sana zvládla i větší množství rybízu, takže potřebujete-li pár litrů, žádný problém.
Sana Juicer patří mezi univerzální odšťavňovače, a tak je vhodný nejen na lisování bobulovin (rybíz, angrešt, rakytník, maliny), ale i na spoustu dalších plodů ovoce a zeleniny – na citrusy, malvice, tropické plody, nebo listovou a kořenovou zeleninu.
Rybízový retuš pleti
Namíchejte si osvěžující antiage koktejl! Červený rybíz podpoří tvorbu kolagenu a meloun vyčistí krev, čímž bojuje i proti akné. V horkých dnech přihoďte do odšťavňovače i pár lístků máty.
Budete potřebovat:
- výseč vodního melounu
(asi 7 cm v nejširší části) - větší hrst červeného rybízu
- pár lístků máty
Melounovou dužinu odkrojte od tvrdé slupky a nakrájejte na proužky tak, aby se vešly do plnicí trubice. Rybízové bobule nechte na stopkách a pouze je opláchněte.
Uzavřete výpusť z odšťavňovače a postupně vhazujte kousky melounu a rybízu i se stopkami. Nakonec vhoďte lístky máty. Počkejte, až se šťávy společně promíchají, teprve potom otevřete výpusť a nechte koktejl vytéct do sklenice.
Ozdobte deštníčkem, sedněte si pod palmu ve svém obýváku (no dobře, můžete i pod fíkus), popíjejte a relaxujte!
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit