Potíte se víc, než je vám příjemné? Poradíme vám, jak zůstat v suchu a pohodě!
Proč se potím víc než druzí?
V prvé řadě je nutné zjistit, jestli je v našem případě hyperhidróza primární čili vrozená, nebo sekundární, způsobená okolními vlivy a aktuálním zdravotním stavem (těhotenství, menopauza, cukrovka, štítná žláza, puberta). V obou případech lze s pocením účinně bojovat pomocí přípravků proti pocení užívaných vnitřně i zevně. Pouze ale v případě sekundární hyperhidrózy je možné zbavit se nadměrného pocení rukou a celého těla změnou psychického postoje i některých návyků. Například vyšší konzumace kofeinu ovlivňuje regulaci tělesného tepla stejně jako kouření a alkohol.
Termoregulace těla používá k vyrovnání teplot pot, takže se potíme všichni bez vyjímek. Pot je důležitý nejen k ochlazování, ale i k detoxikaci našeho organismu, a navíc dokáže fungovat jako přirozený ochranný filtr před UV zářením. I když pocení není nikomu z nás příjemné, je zdravé. Všichni se potíme při sportu a běžných aktivitách, jsme-li lehce nervózní, vzrušení nebo máme trému. V případě, že vaše tělo reaguje v takových chvílích nepřiměřeně, trpíte hyperhidrózou.
Jak žít normální život v propoceném tričku?
Problém je, že nadměrné pocení v podpaží ovlivňuje celý náš život. Dost se celá situace zkomplikuje už v pubertě, kdy je přívalem potu odplaveno naše sebevědomí. Tím se celý handicap jen prohlubuje, cítíme se méněcenní a vyhýbá se stresovým faktorům, i když jsou pro náš život důležité, jako je třeba pracovní pohovor. Pokud nás nadměrné pocení takto omezuje v životě, je nutné zakročit. Nevíte jak? Už jste vyzkoušeli všechno a ničemu nevěříte? V tom případě byste měli zkusit Driclor – přípravek proti pocení. Účinnost antiperspirantu je prověřena mnoha uživateli a je v zásadě hodnocena velmi kladně. Jsou samozřejmě i jiné přípravky zabraňující pocení, ale ty už jste pravděpodobně zkoušeli, takže víte sami, jak fungují. Ruku v ruce s antiperspiranty je dobré využívat i nějakou psychologickou techniku snižující trému.
Antiperspirant vs. deodorant
Jistě jste skeptičtí vůči všem podobným produktům. Vlnu zmatku a nedůvěry zdvihli doslova sami výrobci antiperspirantů a deodorantů. Nejen že je řadí do stejné kategorie, ale navíc nazývají deodoranty antiperspiranty. Jaký je v nich rozdíl a jak je rozeznat? Deodorant nezabrání našemu pocení a ani ho nijak neovlivní, pouze eliminuje vzniklý zápach tím, že ho překryje. Antiperspirant namísto toho pracuje na hlubší úrovni přímo s vašimi potními žlázami, a to tak, že je na určitou dobu uzavírá. Deodorant je nutné použít několikrát za den, aby byl účinný, oproti tomu antiperspirant stačí použít jednou, maximálně dvakrát za den. Jeho nanášení se doporučuje večer před spaním, kdy tělo celkově méně produkuje pot a je tedy snazší žlázy uzavřít. Jak oba přípravky od sebe rozeznáme bez ohledu na názvy použité výrobci? Přečtěte si složení. Deodoranty obsahují alkohol, to by čistý antiperspirant neměl.
Jsou antiperspiranty škodlivé?
Mnoho lidí stále věří fámám o tom, že když pomocí přípravků proti pocení uzavřeme potní žlázy, škodíme našemu zdraví. Podle nich zůstane pot i s toxiny v těle. Tělo má svou přirozenou inteligenci a nepotřebných látek se zbaví jinou cestou, například močí. Nebojte se nadměrné pocení nohou, rukou a v podpaží zredukovat aplikací antiperspirantu na bázi hlinitých solí. I tato účinná látka se stala terčem zkreslených informací. Chlorid hlinitý dokáže na určitou dobu uzavírat potní žlázy a dosud vědci neprokázali jeho škodlivost na lidský organismus. Nejlepší varianta je používání kombinovaných přípravků anti + deo.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit