Masáž s modřinami - jste “pro” nebo “proti”?
Gua Sha je masážní metoda tradiční čínské medicíny používaná tisíce let. Je to jeden z nejjednodušších, nejúčinnějších a nejrychlejších způsobů, jak si pomoci u řady zdravotních problémů. Nejde o relaxační masáž, ale o vysoce účinnou metodu k odstranění nerovnováhy v organismu.
Volný překlad názvu Gua Sha je „poškrabávání“. Znamená to vlastně vyškrábat z organismu vše špatné.
K proceduře je třeba speciální nástroj, většinou se používá malá destička. Původně se používaly destičky z jadeitu, rohoviny nebo keramiky. Můžeme však použít i jiný předmět se zaoblenými hranami. Pokožka se potře olejem a pak se silně tře destičkou. Pohyby jsou krátké, podél postiženého svalu a souvisejícího meridiánu. Dochází k narušení celistvosti drobných cév, úniku krve do tkání a výsevu různě červených skvrn a pruhů. Vznikají podkožní sraženiny a podlitiny, červené pruhy „Sha“. A to je přesně to, co je účelem procedury.
Masáží získáme „mapu“ vypovídající o stavu organismu. Každý člověk ji bude mít jinou. Různě zbarvená místa na pokožce poukazují například na dlouhodobou krevní stagnaci, nedostatek tekutin, krve, horkost v krvi apod. Pokud se krevní podlitiny vůbec neobjeví a kůže pouze zrůžoví, znamená to, že v daném místě nejsou žádné stagnace krve. Takže naše “podlitiny” jsou důležitou informací pro diagnostiku momentálního stavu.
A to ještě není všechno...
Při aplikaci Gua Sha masáže dochází k účinné detoxikaci a prokrvení daného místa a tím k uvolnění svalového napětí a odeznění chorobného procesu. Porušená síť mikrokapilár se začíná rychle obnovovat. Okamžitě se zapojuje imunitní systém. Krev, která se ocitla mimo krevní řečiště, je pro imunitní systém startovacím podnětem, který ho donutí probudit se a zvýšit svoji citlivost. Zároveň se do pohybu dá i lymfatický systém, který se bude snažit veškou “suť po malém zemětřesení” rychle vyloučit ven. Tak se rozběhne regenerační proces, který poběží par dní a celou tu dobu bude aktivně zásobovat a obnovovat dotčená místa na těle.
Vzhled červených až černých skvrn může klienta vystrašit, ale není třeba se obávat. Je to naopak známka toho, že tělo tuto proceduru potřebuje a je schopno odvádět toxiny z organismu.
Provádění Guasha masáže nebolí a stopy po ní mizí během několika dní. A pokud se provádí opakovaně, skvrny jsou postupně méně výrazné. My tím poznáme, že stav organismu se zlepšuje. Lokálním silným prokrvením dochází k rychlé detoxikaci a „odpad“ z organismu odchází. Jak jsme se už zmínili, děje se to nejenom během masáže, ale ještě několik dní poté. Proto je třeba zvýšit příjem tekutin i v dalších dnech. Únava bezprostředně po provedení masáže je běžná a pochopitelná, jedná se vlastně o jistý druh krátkodobé ale náročné fyzické aktivity.
Z pohledu tradiční čínské medicíny sledujeme masáží Gua Sha zprůchodnění meridiánů a rozproudění energie čchi a krve a také odvedení horkosti a škodliviny z organismu.
Kdy je dobré použít techniku Gua Sha?
Nejčastěji u bolestí hlavy, šíje, krku, zad a ramen, ale také při chřipce, nevolnosti, zimomřivosti, u chronických onemocněních vnitřních orgánů a dalších problémů spojených hlavně se stagnací energie a krve. Velmi účinná je také například jako terapeutická pomoc u syndromu karpálního tunelu, protože předloktí můžeme velmi dobře „guašováním“ ošetřovat. Dochází ke zprůchodnění energie a zmírnění či odstranění útlakových bolestí.
Terapeut tradiční čínské medicíny může Qua Sha masáž doplnit ještě dalšími technikami, například baňkováním nebo moxováním. Qua Sha je potom účinnější, protože jsou již uvolněny blokády a zprůchodněny meridiány.
V Číně i dalších východních zemích je Gua Sha masáž velmi rozšířená, používá se i jako preventivní prostředek zdravého životního stylu.
Takže modřin se nebojte!
V případě Gua Sha masáže modřina léčí!
Autor: Jana Pospíšilová – praktik TČM v centru ČÍNSKÝ LÉKAŘ
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit