Ani si nesedejte, jinak budete litovat
Dlouhodobé sezení nás zabíjí
Dlouhé sezení má vliv i na náš mozek
Nadměrnému sezení je přičítáno obrovské množství zdravotních potíží. Dlouhé sezení je spojeno s větší náchylností k srdečním a cévním chorobám, k cukrovce, k rakovině tlustého střeva a ke vzniku nádorů prsu, ke slábnutí svalů a kostí, k bolestem páteře, ke křečovým žilám, a dokonce i ke zhoršení funkce mozku. Kromě toho se při nedostatečném pohybu mnohem rychleji přibírá na váze a je omezena svalová činnost, která je nutná pro podporu pohybu lymfy.
Klíčové je, kolikrát si během dne stoupnete
Při dlouhodobém sezení je kvůli nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke zdravotním problémům celého systému. Zvláštní pozornost si pak zaslouží lymfatický systém, který na rozdíl od toho oběhového, nemá pumpu a je nejvíce závislý na svalových stazích nohou. „Když sedíme, svaly nohou skoro vůbec nepoužíváme, a tak je činnost lymfatického systému značně omezena. To pro naše tělo mimo jiné znamená pomalejší odstraňování škodlivých látek, zhoršují se zánětlivé procesy v těle i regeneraci vnitřních orgánů,“ tvrdí zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová. Z toho důvodu je důležité měnit polohu vícekrát během dne. „V praxi to znamená, že je vlastně mnohem důležitější, jak často si během celého dne stoupneme, než jak dlouho stojíme,“ vysvětluje Věra Vojtěchová.
Využívejte chytrých technologií
Pořiďte si chytrého pomocníka
Člověk ponořený do práce často zapomene na to, že by se měl na chvíli postavit a pohybovat se. Proto je dobré se pojistit a nastavit si na mobilu budík, instalovat si aplikaci upozorňující na nutnost se chvíli pohybovat do počítače nebo si pořídit chytré hodinky. Například Apple iWatch vás po 50 minutách sezení upozorní na to, že se máte postavit. Nastavit si v nich můžete i upozornění na dýchání, což je jedna z forem mindfulness. „Relaxace pomocí dechu vám pomůže uvolnit stres a můžete ji praktikovat prakticky kdekoliv. Stačí, když na chvíli hodíte vše za hlavu. Přestanete přemýšlet a budete se soustředit jen na svůj dech. Nádech. Výdech. A zase hluboký nádech. A uvolňující výdech. Vnímejte jen přítomný okamžik,“ popisuje princip hlubokého dýchání instruktorka jógy a potvrzuje, že brániční dýchání stimuluje a jemně masíruje i vnitřní orgány uložené v dutině břišní a podporuje proudění lymfy.
Naučte se aktivnějšímu sezení
Další možností, jak vnést do života více pohybu v době, kdy jste nuceni sedět u počítače nebo jakékoliv jiné práce, je naučit se aktivnějšímu sezení. „I při sezení je možné zapojit svaly celého těla. Například díky tom, že na židli umístíte balanční polštář nebo si pořídíte k občasnému sezení balanční míč, který slouží k trénování rovnováhy, zlepšuje flexibilitu a podporuje správné držení těla. Při nákupu míče je však důležité vybrat správnou velikost, výběr je proto vhodné konzultovat s fyzioterapeutem,“ doporučuje fyzioterapeutka a instruktorka jógy Tereza Novotná.
Choďte všude pěšky
Běhat můžete klidně i do práce
Odvézt se do práce autem nebo jiným dopravním prostředkem je sice pohodlnější, zvlášť v zimním období, pokud se ale naučíte chodit pěšky, brzy si tuto aktivitu oblíbíte. „Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, díky které můžete zhubnout, vyčistíte si při ní hlavu, zbavíte se stresu a je zaručeným receptem na štěstí,“ tvrdí Věra Vojtěchová. Během přívětivějšího počasí můžete začít jezdit na kole, koloběžce nebo kolečkových bruslích. Pro ty zdatnější se nabízí běh, který můžete provozovat za jakékoliv počasí. Stačí se na něj pouze správně obléknout a máte-li v práci sprchu, můžete běhat i tam.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit