Přeneste se do minulých staletí ve středočeských skanzenech
Foto: Přerov nad Labem, Archiv SCCR
Hamousův statek
Přeneste se o 150 let zpět na Hamousově statku poblíž hradu Křivoklát. Roubená selská usedlost byla pravděpodobně postavena koncem 16. století a svému účelu sloužila až do roku 1992, kdy zde byla vybudována muzejní expozice přibližující život a tradice českého venkova.
Při vstupu do domu Vás jistě zaujme kuchyně s chlebovou pecí a dalšími dobovými kuchyňskými nástroji. Odtud projdete do obytné sednice a útulné světničky. Chcete-li získat nevšední zážitek, zajeďte sem v sobotu, kdy se na statku peče tradičním způsobem chleba.
Pečení chleba - Hamousův statek, Archiv SCCR
Skanzen Přerov nad Labem
Skanzen v Přerově nad Labem je tvořen 40 staveními a sousedí s renesančním zámkem. Nahlédnout můžete do několika dobově vybavených staročeských chalup, které dokreslují život na vesnici od poloviny 19. do poloviny 20. století. Skanzen návštěvníky seznámí s běžnými úkony od domácího pečení a praní až po včelaření. V objektu bývalé panské bednárny a vesnické školy se pravidelně pořádají národopisné výstavy a další společenské akce.
Foto: Přerov nad Labem - interiér chalupy, Archiv SCCR
Muzeum lidových staveb v Kouřimi
Muzeum lidových staveb v Kouřimi se zaměřuje na lidovou architekturu v celých Čechách, proto zde naleznete stavitelské památky z celé republiky. Díky bohatým sbírkám nabízí skanzen srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období 17. až 19. století. V současnosti je zpřístupněno 14 obytných a hospodářských objektů ze středních, východních a severních Čech. Za návštěvu stojí nejstarší dochovaná roubená stodola u nás pocházející z roku 1648. Nenechte si ujít také rekonstrukci školní třídy z konce 19. století. Ve skanzenu se v průběhu roku mimo jiné odehrává celá řada kulturních akcí.
Foto: Skanzen - Muzeum lidových staveb v Kouřimi, Archiv SCCR
Skanzen Vysoký Chlumec
V údolí pod dominantou renesančního zámku ve Vysokém Chlumci se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kterému se podařilo zachránit obytné, hospodářské, technické a drobné sakrální objekty pocházející až ze 17. století. Celkem byl proveden přesun a znovupostavení 24 staveb. Za zmínku nepochybně stojí replika historické kovárny s funkční výhní a expozicí kovářského náčiní. Posledními přírůstky v areálu jsou obytné roubenky a dřevěná kaplička. Muzeum se pyšní také bohatou sbírkou vybavení venkovské domácnosti, lidových oděvů a zemědělských a řemeslnických nástrojů.
ZFoto: Vysoký Chlumec, Libor Sváček
Projekt "Rozvoj produktu Střední Čechy královské" byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit