Jak si vybrat správný předporodní kurz
Zbavit se strachu z neznámého
Jak říká známé rčení: ,,Žádný učený z nebe nespadl.,, To platí i pro tak přirozenou věc, jakou je porod, který je pro každou ženu zlomovým okamžikem v životě. Podle odborníků vyhledávají předporodní kurzy hlavně prvorodičky a také ženy, které otěhotněly v rámci IVF léčby neplodnosti a které se po všech pokusech obávají dalšího nezdaru. Na předporodním kurzu se setkáte s vyškolenými odborníky s mnohaletými zkušenostmi, kteří ochotně a srozumitelně zodpoví všechny vaše otázky.
Zároveň se zde potkáte s dalšími budoucími maminkami, které často řeší stejné problémy jako vy, takže můžete své pocity a poznatky vzájemně sdílet. Ve chvíli, kdy budete přesně vědět, na co se připravit, a také, že v tom nejste sama, vaše obavy se rázem zmenší. Zkušenější ženy, které už za sebou mají jeden či více porodů, mohou brát kurzy jako zdroj inspirace, chvilku pro sebe a možnost komunikovat s ostatními těhotnými ženami. Od věci také není zapojení budoucí tatínka. Muži často neví, jak se k těhotenství a porodu postavit. Poté, co se dozví potřebné informace z úst odborníků a potkají se s dalšími tatínky, budou moci být těhotné ženě plnohodnotnou oporou.
Příprava na těhotenství, porod a šestinedělí
Na předporodní kurzy se lze přihlásit v podstatě hned, když se na těhotenském testu objeví dvě čárky, ale většina žen začne kurzy navštěvovat až ve vyšším stádiu těhotenství. O kurzech se můžete informovat u svého gynekologa, lékaře, který se o vás staral na IVF klinice při umělém oplodnění nebo si vybrat jeden z mnoha kurzů na internetu, z nichž řada probíhá také online. Předporodní kurzy se můžou v některých věcech lišit, především v délce jednotlivých lekcí a jejich frekvenci. Společný jim je pak program, který se obvykle skládá z praktické a teoretické části.
- Teoretická: gynekolog, zdravotní sestra, porodní asistentka a další odborníci vás teoreticky provedou vším, co vás během těhotenství a porodu čeká (vyšetření v těhotenství, hormonální změny, možná rizika, těhotenství po IVF, vybavení do porodnice, psychická a psychologická podpora apod.)
- Praktická: fyzická a psychická příprava na porod, nácvik péče o novorozence na panence (chování, koupání, oblékání, přebalování, ukládání ke spánku nebo odpočinku apod.), informace o kojení, regenerace v šestinedělí, zapojení muže do péče o miminko atd.
Cvičení pro těhotné
Kdysi dávno ženy pracovaly až do chvíle, než začaly rodit. Později se naopak tradovalo, že těhotné ženy by se neměly zbytečně přepínat a spíše odpočívat. V současnosti se došlo k rozumnému kompromisu, kdy je vhodné podle fáze těhotenství vyváženě kombinovat aktivní pohyb a odpočinek. Samozřejmě pro ženy s rizikovým těhotenstvím nebo pro ženy s komplikovaným průběhem těhotenství (např. pokud to doporučí lékař po IVF léčbě neplodnosti) platí poněkud jiný režim. Nicméně určitá forma pohybu je žádoucí. Tělesná aktivita uvolňuje endorfiny, zlepšuje psychickou pohodu budoucí maminky, která se pak přenáší i na nenarozené miminko, a pohyb je zároveň výbornou přípravou na fyzicky náročný porod. Ideálním cvičením pro těhotné je například těhotenská jóga nebo pilates, plavání, cvičení ve vodě nebo procházky.
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit