Babské rady pro údržbu umyvadlové baterie
Umyvadlovou baterii používáme mnohokrát za den. Pomáhá nám udržovat čistotou, a přitom je sama obětí nečistoty. Stop zaschlému vodnímu kameni! Pokud si budete pamatovat pár ověřených tipů, bude vaše baterie stále jako nová!
Vodní kámen ? postrach všech baterií
Po použití umyvadlové baterie na ní téměř vždy zůstanou kapky. Ty zaschnou a zanechají po sobě nevzhledné skvrnky. Tyto usazeniny vodního kamene se tvoří zejména v těch domácnostech, kde je tvrdá voda. To ukazuje na vysoký podíl hydrogenuhličitanu vápenatého ve vodě. Naproti tomu v případě vody se stupněm tvrdosti nižším než 4 není vápenné skvrny téměř vidět. Tak jako tak se o baterii musíme řádně starat. Kupování drahých čističů není potřeba, postačí vám suroviny, které máte doma ve spíži!
Král a královna babských rad? Citron a jedlá soda!
Královský pár mezi přírodními čističi. I tak by se dala nazvat dvojice citron a jedlá soda. Zejména citron je výborným a univerzálním pomocníkem. Rozkrojte ho a otřete jím všechna místa na baterii. Nechte několik hodin působit, poté opláchněte a otřete do sucha. Použijte k tomu nejlépe hadřík z mikrovlákna. Jestliže uznáte za vhodné, můžete citron po rozkrojení posypat práškem do pečiva. Hravě totiž nahradí klasické čisticí písky.
Na stejné bázi funguje i jedlá soda. Stačí ji nanést na konkrétní místa a nechat alespoň pět minut působit. Krouživými pohyby poté odstraňte vodní kámen. Očištěná místa opět nezapomeňte opláchnout teplou vodou a otřít do sucha.
Neuvěřitelná síla octu
Další jednoduchou, a přitom vysoce účinnou alternativou je použití klasického octa (a to buď zředěného, nezředěného, nebo v kombinaci s citronovou šťávou). Vhodné je nalít ho do rozprašovače a nastříkat na baterii. Pomocí hadříku ji vyleštěte a následně omyjte vodou. Zde je postup stejný jako u čištění citronem či jedlou sodou. Ocet má navíc antibakteriální účinky, tudíž se postará jak o zaschlé kapky vodního kamene, tak i o mýdlové skvrny, plísně a bakterie. Pokud je vaše umyvadlová baterie výrazně zanedbaná, jednoznačně doporučujeme použít neředěný a zahřátý ocet (nesmí být ale příliš horký ? musíte v něm udržet prst).
Nezapomínejte na perlátor!
Postupem času se také může stát, že vápenitá voda ucpe perlátor baterie. Perlátor, známý také jako regulátor proudu, je tryska na raménku vodovodní baterie. Pokud se při usazování vodního kamene tento komponent ucpe, může se stát, že při zapnutí z raménka bude voda nekontrolovaně stříkat do všech stran. Proto byste měli perlátor pravidelně čistit. A jak na to?
I v tomto případě dobře poslouží ocet a kyselina citrónová. Navlhčete mycí houbu jednou z kapalin a přejíždějte s ní po jemném sítku na výtoku baterie. Ještě důkladněji to jde starým zubním kartáčkem. Ve většině případů se tak vápenité usazeniny rozpustí a vy si zas můžete užívat silného proudu. Pokud tato péče nebude dostačující, samotný perlátor odšroubujte a vložte jej do mísy s vodou a trochou octa.
Čistá umyvadlová baterie se může zdát jako detail, avšak jak se říká, detaily tvoří dokonalý celek. Proto pokud bude zářit i ona, vaší koupelně už nebude chybět opravdu nic!
Komentáře
Zde se můžete Zaregistrovat, případně Přihlásit