Ahoj,
jako studentku MUNI a nadšence do cizích jazyků mě zajímá - Máte někdo zkušenost se studiem cizích jazyků jako volitelný předmět? Myslím tím opravdu začátečnické kurzy. Které jsou dobré? Které naopak ztráta času? Dá se dostat na nějakou rozumnou úroveň?
Myslím jazyky, co se dají zapsat na FF či PdF a jsou pro neoborové studenty. Např - švédština, francouzština, polština, finština, ruština atd.
Měla jsem ruštinu, začínalo se tam od začátku od azbuky... já jsem teda v tý době za sebou měla už čtyři roky ruštiny na gymplu, ale kredity dobrý (chodila jsem tam víceméně na jakžtakž udržení nějaký znalosti, protože jinak to člověk strašně rychle zapomene + mě ruština taky hodně baví).
Nicméně si myslím, že když máš jazyk sotva jednou týdně, tak bez svojí vlastní velký a urputný snahy ani za ty 4 semestry (většina jazyků tak je, co jsem pochopila) nic moc neumíš... hodně záleží na vyučujícím.
Reaguji na Misy: A kterou ruštinu si přesně měla? Který cvičící je dobrý? V IS jsem viděla dvě. Jde mi hodně o ty základy, pak bych si plánovala soukromé hodiny. Je mi jasné, že s jednou hodinou týdně se zázraku člověk nedočká. Ale ráda bych se naučila ještě jeden jazyk na nějaké ucházející úrovni - A2
já měla francouzštinu pro začátečníky a těžká nuda nuda nuda. Přišlo mi, že vyučující vůbec učit neuměla. Za DŮ jsme měli cca tak 15 cvičení. Vyučující chodila na hodiny nepřipravená, protože spolíhala na to, že budeme půl hodiny kontrolovat úkol a pak nám přečetla něco o nové gramatice (což jsme si mohli přečíst sami doma) a zadala dalších 15cv. za úkol....
Reaguji na foginka: Já jsem měla tu ruštinu pro neruštináře. Ale vyučující už ti neřeknu... první semestr jsem měla nějakou Rusku, pak jsem měla nějakýho doktoranda, ale když teď koukám do ISu, tak ani jeden už u těch kurzů nejsou zapsaní. Asi to tam vždycky rozdají právě těm doktorandům... ten můj byl fajn. Tak možná zkusit obejít víc seminárních skupin první týden semestru a vybrat si - pokud ovšem už nebude plno v přihlašování, no.
Reaguji na foginka: presne tak...je to o nicem a dokonce se s nama domluvila na "zápočet" na nějakej termin a sama na to zapomněla a nepřisla...
Mala som švédštinu pre lamy (FF) a litovčinu pre lamy (FF) a na obe nemôžem krivé slovo povedať.
Litovčina sa berie dôkladne (gramatika, slovná zásoba), ale zas sa nám učí relatívne ľahko (dva semestre som mala ale len), a už po jednom sa dalo v Litve v pohode dohovoriť.
Reaguji na lulamae:
Prosím tě,jak se to přesně jmenovalo? Určitě bych si ten předmět chtěla zapsat Další cizí jazyk,byť základy, se vždycky hodí
Reaguji na lulamae: Přesně tu švédštinu si chci dát, ale vlést se tam bude asi boj. Ta litevština zní taky dobře - o tu asi nebude takový zájem (snad)
Reaguji na lili grace:
Švédština -> NJII_641 Švédština pro začátečníky (podzim)
Litevština -> BAX101 Litevština pro nebaltisty I. (sl. Seitlová to "žerie", ale v dobrom : )
A co nějaká italština? španělština? Není nic dobré? Kdyby náhodou bylo v ruštině/švédštině plno
Reaguji na foginka:
Ita a Spj sú len pokročilé (tzn. mať za sebou aspoň 12 lekcií), a v niektorých týchto predmetoch začali robiť vstupný test (ptž sa to samozrejme decká snažili ocikať).
Reaguji na lulamae: Díky za info. No uvidím jak do dopadne. Nemám totiž přednost protože jako studentka 3. semestru navazujícího jsem někde hooodně v zadu, co se týka registrace. :-/
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.