Ahoj všem, zemřela mi babička a zítra se koná pohřeb. Byla věřící, proto i pohřeb bude církevní. Jak to probíhá už tak nějak vím. Chtěla jsem se zeptat, když je rakev v zemi, zda se má na ní dát květina? Nebo hodit hlína? Já ani rodiče nevíme, proto se ptám tady. Máte některá zkušenosti s církevním pohřbem? Předem všem děkuji.
Ahoj, upřímnou soustrast.
Jinak co jsem byla na pohřbech tak se to dělá tak, že přistoupíš k hrobu a tu hlínu symbolicky hodíš na rakev, květiny se dávají většinou vedle hrobu, aby se potom co se rakev úplně zasype hlínou daly na hrob.
Na církevním pohřbu kamarádky jsme na rakev házeli jednu květinu (myslím, že to byla kopretina). Ale ty květiny tam byly vedle na to připravené. Myslím, že nevadí, když dáš klasický věnec nebo kytice vedle hrobu a pak jednu kytičku hodit na rakev. Ale hlína je asi obvyklejší.
Ahoj, taktéž upřímnou soustrast.
Je to tak jak píše Ellin. Symbolické hození hlíny. Květiny se můžou hodit také do hrobu, nebo pokud máte otevřenou rakev a jedná se o jednu květinu, můžete položit dovnitř (tak jsme měli my), jinak větší kytice a věnce se dávají na zaházený hrob. Jinak přeji pevné nervy!
Moje babička měla také církevní pohřeb v kostele, s průvodem až na hřbitov a protože máme hrobku ne hrob (hrobka je vybetonovaná, hrob je v hlíně), tak jsme tam hlínu neházeli, ani květiny. Protože v kostele byla rakev na přání rodiny otevřená, k nohám zesnulé vložily vnoučata květiny a i s těmi pak byla rakev uzavřena, plus na samotné rakvi byla kytice. Na hřbitově už pak jen pan farář hrobku vysvětil a pokud vím, ani on tam nic neházel.
Buď ale klidná, uvidíš, co bude dělat on a podle toho se zařídíš. Spíš bych se "bála" toho sedání si a vstávání při obřadu v kostele. Drž se.
Ahoj květiny a věnce se dávají k rakvi v kostele. Pohřební služba je pak dá na hrob. Hlína se symbolicky háže na rakev. Nejdřív ji tam hážou nejbližší příbuzní a pak až ostatní. Co se týče házení květin jak psala re.gina tak to se dělá většinou u malých dětí nebo mladých lidí u těch starších se hází pouze hlína.
Upřímnou soustrast I ode mě.
U pohřbů obecně dle mého platí, že máš dělat věci tak, jak je cítíš. Nedávnou jsme měli v kapli pohřeb a byla otevřená rakev. Maminka šla se rozloučit s babičkou a naposledy se na ní podívat, já jsem na to neměla sílu, bála jsem se a nešla jsem přímo k rakvi. Nikdo se na mě divně nekoukal a nevadilo to. Prostě každý dělá věci, tak, aby se u nich cítil dobře a aby se rozloučil po svém. Myslím, že neexituje žádný návod.
Jedno z mála pozitiv pohřbů obecně, jak teď začínám cítit, je fakt, že tím končí jedna faze truchlení, ta akutní, kterou doprovází šok ze ztráty blízkého a začíná další faze dlouhého vyrovnávání se s tím. Skutečně čas rány zahojí a časem se člověk cítí lépe a lépe, až dospěje do fáze, kdy na zemřelého vzpomíná a je rád, že měl alespoň ten daný čas s ním k dispozici a že ho vůbec měl ve svém okolí.
Hodně síly tobě a tvé rodině.
Upřímnou soustrast!
Jak psaly holky, pokud po církevním obřadu následuje i pohřbívání do země, tak se hází na rakev většinou už jen hlína. Věnce a kytice z kostela pak na hrob přemístí pohřební služba. S tou se stejně většinou před obřadem na organizaci pohřbu domlouvá ten, kdo pohřeb platí.
Přímo do hrobu se většinou hází bílá květina jen u dětí, mládeže nebo tragicky zesnulých.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.