Ahoj, přítele hrozně bolel čtyři dny zub až jsme museli v nedeli na pohotovost. Zub mu vyvrtali a dnes byl u své zubařky, která mu to pouze vyčistila a poslala k odborníkům na chirurgickou extrakci radixu 26, což jsem pochopila s vyhledávání na internetu, že se jedná o vytrhnutí (?) a dále na gingivektomii 15, což by mělo být nějaké řezání do dásně (?) . Prosím, máte s tím někdo zkušenost a mohl by mi to laicky vysvětlit? jak je to s bolestivostí, s celkovým zákrokem a s cenou těchto zákroků a jestli je hradí pojišťovna? díky za odpovědi.
Reaguji na Enži: Aniž bych se ohlížela na ty uvedené termíny... jejich význam neznám a ani nemám potřebu je znát... tak podle popisu situace se nejedná o extrakci zubu, ale pouze zánětu.
To se za "mých let" ......a zřejmě je to stále stejné.... provádělo tak, že se zub takto odvrtal a když čištění nepomohlo (a ono nepomohlo prakticky nikdy) přišla na řadu extrakce.
Tedy laicky... vyvrtaný otvor v zubu se pročistí tak, aby byl přístupný až ke konci kořene, tam kde zub uložen v dásni, výsledný otvor se nacpe výplňovým materiálem a to co nejvíc, aby zánět, který je nad ním, byl co nejvíc vytlačen směrem ven k dásni. Do 24 hodin se pak provádí extrakce zánětu, pokud vím může se dělat i ihned po vyplnění.
Samotná extrakce spočívá v tom, že se rozřízne dáseň z vnějšku (tedy ta část mezi rtem a dásní), aby byl přístup k zánětu, který je vyplněným otvorem v zubu tlačen směrem ven proti tomuto řezu. Pak se ložisko zánětu odstraní. Dnes se to dělá spíše vrtačkou, je to šetrnější, protože se ložisko odvrtá, já jsem ještě zažila majzlík a kladívko, kdy se ložisko vysekávalo, to moc příjemné nebylo tedy.
Co se týká bolestivosti tak se na to používá většinou lokální anestezie, stejně jako na jiné zákroky u zubaře a je to jako s každým zánětem... pokud je dobře zapouzdřený a doktor jej může vyjmout bez zásahu do jeho ložiska, je to vlastně celkem nebolestivé ošetření. Je-li zánět nezapouzdřený, anestezie tolik nezabere. Ale to v žádném případě neznamená, že i tak je to celkově bolestivá operace. Obvykle když už to bolí tak jen pár vteřin, nejblíže zánětu a i tak to není k nevydržení.
Dobré na tom je, že po dobu zákroku je pusa normálně zavřená, ev. přivřená, protože se "jde venkem".
Mám za sebou 3 takové zákroky a bolestivější byl jen jeden z nich. Já osobně měla potřebu zákrok vidět, tak jsem si potáhla roušku, abych se mohla dívat s co se děje jsem sledovala v doktorčiných brýlích.
Jsou z toho 2-3 stehy, k vyndání za +- týden. Ani jedno vytažení stehů mě nebolelo, i když je to individuální jak kdo šije, jak kdo vyndavá samozřejmě, tak to není nic čeho se bát.
Dobré je během hojení po šití kloktat např. šalvěj, pomáhá desinfikovat a udržovat ránu čistou, aby se dobře hojila, ale nezatahovala. Vysloveně není dobré používat na kloktání např. heřmánek, který příliš rychle zatahuje a rána k tomu nemusí být ještě připravena.
Závěrem je to ambulantní "pidi operace", která se zase tolik neliší např. od broušení zubů apod., časově někde obvykle mezi půl hodinou až hodinou. Po zákroku domů, dobré je mít doprovod a rychlejší pohodlnější dopravu, prášky na bolest, jak anestezie začne ustupovat a zalehnout, ticho, klid.
Jo a je to zákrok plně hrazený pojišťovnou.
Reaguji na Veselka10: Ahoj, díky za reakci, v papírech má napsáno extrakce radixu, takže nevím, co to znamená, ale moc si nám teď pomohla, tak uvidíme mě to uklidnilo, přítele už tolik nee
Cituji Enži: extrakci radixu
Radix je kořen.
Cituji Enži: gingivektomii
Chirurgické odstranění dásně.
Cituji Veselka10: o extrakci zubu, ale pouze zánětu.
Totální píč/ovina.
Reaguji na Johannka: Cituji Veselka10: o extrakci zubu, ale pouze zánětu.
Totální píč/ovina.
ale on zánět má, tak nevím. no uvidíme
Takže, jedná se o vytržení kořene - pahýlu, asi příteli toho ze zubu moc nezbylo (v tomto případě není jasné jestli jen toho konkrétního kořene nebo celého zubu, horní šestka má 3 kořeny. Pokud tam má nějaký velký zánět a není šance na záchranu, tak jedině vytrhnout. Gingivektomie je chirurgické odstranění dásně, která pravděpodobně začala přerůstat tam kam nemá, v tomto případě k vedlejší pětce. Žádný strach, jsou to běžné chirurgické zákroky, normálně hrazené pojišťovnou. Přítel dostane anestezii, takže ho nic bolet nebude, to pak až to přijde k sobě, ale to je tak s každým chirurgickým zákrokem.
Reaguji na Johannka: Ačkoliv jsem hned na začátku psala, že dovozuji podle popisu,tazatelky nikoliv podle názvů, dovodila jsem špatně a je fajn, že jsi to tazatelce.. a nejen jí... vysvětlila správně... a co se týká odpovědi na mě... slušně by to bylo lepší.
Reaguji na Enži:
zrozumitelne povedané, vytrhnú mu koreň a odstránia časť chorého zapáleného ďasna.Tvoj priateľ má parodontitídu, s tou by sa mal liečiť.Dajú mu injekciu, boliet ho to nebude.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.