ahoj...potřebovala bych poradit ohledně těhle dvou oborů na UPOL...nevím pro jaký se rozhodnout..ráda bych slyšela názory těch kteří studují některý z těchto oborů a upřesnili na co je kladen největší důraz..a kde je zapotřebí více ovládat cizí jazyk..a jak se nejlépe připravit na NSZ
Moje kamarádka studující žurnalistiku prohlásila, že na tu českou filologii jdou jen lidi, které nevzali na žurnu ale víc nevím, zase tak jsem se o to nezajímala.
Jinak TSP jsou na MUNI, ne?
Cituji vilaamalka: Moje kamarádka studující žurnalistiku prohlásila, že na tu českou filologii jdou jen lidi, které nevzali na žurnu
jj, je to tak. Jinak je to skoro to samé. Spolužačka se dostala na českou filologii a cizí jazyk teda nějak extrémně neovládala a kamarád, který má vystudovanou žurnu, taky na cizí jazyky moc není, co jsem si všimla. Ale to už je nějaký ten rok zpátky, tak třeba se podmínky změnily.
Žurnalistika zní asi prestižněji než česká filologie, ovšem já nevím... humanitní obory tohoto typu mi přijdou tak nějak celkově pro praktický život nepoužitelné (to je už ale OT)
Na TSP se nejlépe připravíš tak, že to budeš pořád zkoušet (pokud nemáš přirozený talent). Dokonce se mi zdá, že můžeš jít snad 5x na nějaké ty jejich národní srovnávací zkoušky a pak se ti započítává nejlepší výsledek.
No, kočko, nechci ti do toho kecat, ale pokud vím, na UPOL zrušili na FF většinu jednooborů. Shodou okolností jsem si před čtyřmi lety podávala taky tyto přilášky a po přijímačkách mi přišel dopis, že to letos (tehdy) nově slučují a chtějí umožnit absolventům větší uplatnění, a proto "musím" jít na oba obory jako na dvouoborové studium (těm, co měli jen jednu přihlášku, dali další obor na výběr. Pokud ale chceš normální školu, tak běž prosím na Masarykovu univerzitu do Brna, protože jako absolvent žurnalistiky na UPOL budeš plakat po každém pracovním pohovoru, kde se ti vysmějí za tvou školu. Vím, o čem mluvím, spousta kamarádů takto dopadla. Navíc jsem byla na katedře žurnalistiky letos i na přijímačkách na navazující magisterské a utíkala jsem odtud tryskem. Úroveň šílená.
Z mé zkušenosti, studuji bohemistiku, což je filologie, a ráda bych vyvrátila názor, že filologii studují jen ti, co se nedostali na žurnalistiku = blbost, prostě někdo šel raději studovat filologii než žurnalistiku (můj případ, o žurně jsem ani nepřemýšlela) a zase naopak. Každému sedí víc něco jiného. To je to samé jako když někdo furt tvrdí, že ten kdo studuje v Brně se tedy nedostal do Prahy a opět naopak.
Ale k dotazu...pokud chceš mít povolání, co se týče novin a psaní, tak rozhodně žurnalistiku, protože na filologii se zase tak moc nerozebírají styly publicistické aj., které patří do novin, jen se tato témata naťuknou, řeknou, co je pro který styl typické atd. a samozřejmě se rozebírají na ukázkách. Ale podrobněji se nestudují, protože na to není dostatek času, protože je tam toho neskutečně moc a za jeden semestr se toho ani do moc stihnout nedá (alespoň ne do detailu). Kdežto na žurně tam máš více času a celé studium se řeší více méně jen to, co je pro noviny důležité styly, morfologie aj.). Pokud chceš mít možnost pracovat celkově v médiích (televize, rádio, nakladatelství a i noviny, ale u těch dávají přednost vystudovaným žurnalistům) tak filologii, kde je studium zaměřené i na fonologii a fonetiku (tedy správné vyslovování, dýchání při přednášení aj.), morfologii, lexikologii, syntax a stylistiku + ještě literatura. U filologie se zaměřují na širší okruh uplatnění, takže máš vystudované tzv. "média v kostce se zaměřením na češtinu". Pokud chceš působil i v překladatelství, tak doporučuji taky filologii s určitým jazykem.
Takže pokud chceš čistě jen noviny a všechno, co se jich týče, tak jednoznačně žurnalistiku, pokud máš zájem o větší okruh médií a jiných míst (právě ta nakladatelství), tak filologii. Snad ti to trošku pomůže
Reaguji na nikimka: Promiň, ale s tím, co píšeš o studiu žurnalistiky, musím nesouhlasit. Na většině českých škol je obor pojmenován "Mediální studia a žurnalistika" a ten, kdo se chce skutečně věnovat psaní do novin, jak ty píšeš, si např. na MU vybírá jen specializaci "žurnalistika". Ale ještě předtím musí absolvovat společný základ, který je značně teoretický, co se teorií masmediálních komunikací a digitálních médií týče (ratingové, sémiotické, naratologické, diskurzivní analýzy) - jde ve své podstatě laicky řečeno o sociologický obor. Praktické dovednosti včetně toho, jak ty píšeš "rozebírání stylů", je předmětem pouze několika předmětů. Absolvent oboru mediální studia a žurnalistika může být pak uplatněn prakticky jako kterýkoliv pracovník médií (nejen píšící novinář!) včetně PR agentur a jiných oblastí reklamy, tiskový mluvčí nebo ministr vnitra (vtípek). Tím jsem jenom chtěla říct, že studium žurnalistiky opravdu z větší části není jen nějaké "pisálkovství". U bohemistiky to má zase tu výhodu, že když nenadeš uplatnění, tak stačí absolvování učitelského minima a můžeš učit prakticky na kterémkoli gymplu češtinu.
Jo a to vlastně mluvím jen o bakalářském stupni, na magisterském už je to jenom o teorii, studiu kultury, vytváření mediálních projektů a zpracovávání ratingových analýz a jiných výzkumů (tedy opět v podstatě sociologie) - a žádné povídání o tom, jak se píšou články nebo točí reportáže.
Reaguji na pruhovaná žirafa: já už jsem počítala s tím, že holčina, co se ptá, ví, jak se jednotlivé obory přesně jmenují a má o nich něco zjištěno z fakult, já jsem se o žurnalistiku nikdy nezajímala, takže její přesné názvy nevím, jen co mi vykládali (během řeči o bytí a nebytí ) 2 kamarádi, kteří žurnalistiku studují. Ale i tak je mi jasné, že nějaký základ médií tam prostě musí být a stejně tak i dovednosti češtiny, protože bez morfologie a jiných, které jsem vypsala výše, to prostě v těchhle oborech nejde. Problém je, že tyto dva obory jsou hodně podobné a stejně jak jsi psala, že žurnalista může být v agentuře, ministrem tak i filolog, protože jsou to obory zaměřené zhruba stejným směrem a takové možnosti jsou na obou stranách. A měla jsem spíše na mysli (nevím jak žurnalisté), že u filologie k tomu studuješ i literaturu a v tomto směru by se mohla uplatnit i v knihovnictví a právě nakladatelstvích, což myslím, že u žurnalitiky nejde. A díky fonologii a fonetice (nevím do jaké míry jsou tyto obory studovány na žurně) i v tzv. "mluvených médiích" a společně s jazykem je větší šance i u překladů. Ale jako žurnalista (pokud zůstaneme u základního uplatnění) má větší šanci "jen" v médiích (že tam není tolik možností na výběr, co se týče právě toho základu). Nemysli si, že chci nějak "špinit" žurnalistiku, to vůbec a nechci vyzvihovat ani filologii...já jsem to brala jen z mého pohledu a z toho, co jsem se o těchto oborech dověděla a brala jsem to tak, co se týče právě toho základního uplatnění (že u filologie má více na výběr). Je jasné, že když někdo vystuduje nějaký obor, neznamená to, že v něm bude i pracovat, a pokud je člověk šikovný a má na to, může dělat i starostu a nemusí mít nějaký extra obor kolem toho A navíc nevíme, co Misuli zajímá a jakým směrem by se chtěla v budoucnu ubýrat. Ale vidím, že ty jsi obor studovala a já zase studuji bohemistiku, tak když dáme vědomosti dohromady, můžem holčině pomoci Akorát bych chtěla varovat, že u filologie, pokud nemáš dvouoborovku se těžko schánějí navazující programy.
Reaguji na nikimka: Sranda právě je, že na mediálkách a žurnalistice není ŽÁDNÁ povinná čeština ani nic podobného. Předměty jako stylistika, čeština pro nebohemisty, současný český jazyk a pod. jsou tzv. Béčkové, tedy povinně volitelné. Npř morfologii jako takovou (aspoň na MU) vůbec nenajdeš. Prý se PŘEDPOKLÁDÁ, že student jdoucí na tento obor umí precizně česky No, holky, ale kdybyste četly výplody některých lidí, tak se divíte, jak s takovými jazykovými kompetencemi někteří budoucí (a vlastně i současní) novináři mohli vyjít (co se týká češtiny) základku - natož odmaturovat.
Každopádně moje rada pro zakladatelku tématu - já bych si, zvláště, pokud chceš jít opravdu na na UPOL, zvolila dvouoborové studium. Konec zvonec.
Reaguji na pruhovaná žirafa: souhlasím. Já studuju Mediální studia (navaz.mgr.) a s češtinou to nemá společného nic, je to samá sociologie, když se to tak vezme.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.