Napadlo mě založit téma - jak obhájit při psaní životopisu dobu, kdy jsem pracovala
v jiném oboru, než o jaký se ucházím? V mém případě jsem po SŠ ekonomického
směru pracovala několik let jako servírka.V této době si dodělávám formou kurzů
dovednosti jako je pc, aj...od září bych ráda našla místo jako sekretářka, asistentka, recepční apod.Servírku jsem dělala 7 let, je mi 31.Jak by jste to v životopise napsali?
Nechci vysvětlovat důvody jako finance....
Já bych to asi neobhajovala, prostě jsi pracovala mimo obor, napsala bych to do výčtu zaměstnání a tečka..určitě si tam napiš všechny ty kurzy atd. a když se tě při pohovoru zeptají proč jsi tam pracovala, můžeš říct, že v oboru bylo málo nabídek a pracovat jsi musela, na tom snad nic není pracovat mimo obor, ne? Já to budu mít horší, dělám taky servírku už pár let, ale jsem budoucí učitelka(ted budu bc, na mgr musím ještě studovat) a nevím jak se budou ve škole tvářit na životopis člověka, který pracoval jen v samých barech....
Já myslím, že zaměstnavatel (i u MalinkaBoo) pochopí, že člověk nějak pracovat musí. Ať už čerstvě po škole, než sežene práci v oboru, nebo při škole, když se připravuje na daný obor. Člověk něco prostě jíst musí. Neřešila bych to a kdyby se mě ptali, popravdě bych odpověděla, že z něčeho jsem živa být musela a během té doby jsem si dodělávala vzdělání (ať už VŠ či ty kurzy). Nebála bych se
Jak píše Vokounka29, nevynechávej to .... naopak prodej všechny zkušenosti, co z toho máš.
Jako servírka ses naučila komunikovat s cizími lidmi, máš pamatováka, umíš pracovat ve stresu, s penězi, řešit nenadálé situace, jsi otrkaná ... to všechno se ti bude hodit na pozici recepční nebo asistentky. Já taky začínala jako asistentka a zrovna ta otrkanost a lehkost komunikace po telefonu, či osobně s cizími mi ze začátku chyběla. Teď máme ve firmě recepční, takovou tichou slečnu právě vyšlou z OA a nemá to lehký ... předtím tam byla holka, co dělala taky pár let servírku a ta během chvíle znala všechny podle tváře, pamatovala si linky telefonu, zvládala přijímat poštu a zároveň telefonovat a nic ji nevylekalo... to je to nejdůležitější. Takže to neschovávej a nesnaž se okecat jen tím, že jsi potřebovala peníze ... naopak to prodej jako pozitiva. Protože jestli máš kurzy na všechno, co píšeš, tak jako asistentka nebo recepční máš zkušenosti z restaurace oproti ostatním navrch, než naopak ...
U nás v kanceláři jsme nedávno vybírali slečnu na pozici asistentky/sekretářky... Rozhodně jsme víc ocenili životopisy, kde byla uvedená třeba jen brigáda v baru/fastfoodu, než když v životopise neměly některé slečny nic... Nemůže ti to uškodit, budeš působit (což i určitě jsi) pracovitě a snaživě
Řeším podobný problém - netuším jak se mi bude hodit x-leté hlídání dětí + poslední 2 roky full-time chůva a výroba grafiky pro práci ve stavařině jako projektant Ale ani za jednu z prací se nestydím, takže je do životopisu uvádím.
Ovšem slyšela jsem, že pokud se člověk uchází o danou práci, měl by do životopisu uvádět pouze praxi s tím daným oborem spojenou. Takže to je přesný opak. Není tu nějaký HR co by dokázal poradit, jak vlastně na to?
úryvek z jobs.cz
Když máte mezery v CV
Byli jste nezaměstnaní, narodilo se vám dítě, byli jste dlouhodobě nemocní, nastaly nečekané události v rodině, dělali jste z hlediska profesní kariéry nevýznamnou práci…
Co dělat
Vzniklé mezery se snažte vyplnit. I v době, kdy nemáte stálou práci, se věnujte něčemu, co souvisí s vaší profesí. Najděte si jednorázové projekty, vzdělávejte se, pracujte pro nějaké profesní sdružení apod.
Ukažte, že doba bez zaměstnání nijak nesnížila vaši hodnotu na trhu práce. Předveďte, jak jste využili čas, dovzdělali se, získali další zkušenosti, a to že třeba i formou dobrovolnické práce.
Ukažte, že jste flexibilní, ochotní za prací dojíždět, popř. se přeorientovat na jiný druh práce. Naznačte ochotu začít na o něco nižší pozici, než jste zastávali doposud.
Využijte přednosti tzv. zkušenostního CV – seřaďte své pracovní zkušenosti jinak než chronologicky.
Vysvětlete své mezery v profesní dráze v průvodním dopisu, který přikládáte k CV. Jednou či dvěma větami můžete naznačit důvod, nezacházejte však do podrobností své dlouhé nemoci či frustrujících zážitků z dlouhého hledání práce.
A nebo se rovnou zaregistrujte. Zabere Vám to 2 minuty.